Program "Tygodnia Bibliotek 2019"

08.05.2019 środa

12.00 - Uroczyste otwarcie wystawy zorganizowanej przez pracowników Biblioteki Głównej UMCS
z okazji 75-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej: „Nie tylko książka naukowa! Bogactwo
i rozwój zasobów Biblioteki Głównej w okresie 75 lat działalności Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej”.

13.00„O czym dawniej książki pisano. Przegląd tematyki starych druków lubelskich ze zbiorów Biblioteki UMCS.” - dr Marta Puszka - wykład z cyklu „Coffee Lectures 15 minut wiedzy w czasie przerwy na kawę” - Biblioteka Główna UMCS - hol obok Wypożyczalni.

18.00-22.00 – Turniej gier analogowych – hol katalogowy Biblioteki Głównej UMCS.
Analogowe Granie to wydarzenia skupione wokół gier planszowych i karcianych, promujące spędzanie czasu ze znajomymi.
W ramach wydarzenia do dyspozycji uczestników udostępniamy duży zbiór gier. Każdy uczestnik może wybrać interesujący go tytuł i wypożyczyć go na czas trwania imprezy. Duże zróżnicowanie gier sprawia, że Analogowe Granie jest wydarzeniem skierowanym do szerokiego grona odbiorców. Zapraszamy!

09.05.2019  czwartek    
Dzień z komiksem – Czytelnia Informacji Naukowej I piętro nowszy gmach BG UMCS

14.00 - „Godzina z Jankiem - tajniki sztuki komiksu” – spotkanie warsztatowe z nauczycielami sztuki komiksu - Grzegorzem Nowickim i Agatą Komorowską.

15.15„Neopoemiks - pomiędzy poezją wizualną a komiksem eksperymentalnym” – wystąpienie
dr. hab. Piotra Szreniawskiego, prof. UMCS.

Piotr Antoni Szreniawski (ur. 1976) – doktor habilitowany nauk prawnych, nauczyciel akademicki na Wydziale Prawa
i Administracji UMCS, specjalista w zakresie polityki administracyjnej, prawa administracyjnego i nauk o administracji. Oprócz aktywności naukowej Piotr Szreniawski pisze wiersze, aforyzmy, jest autorem zinów, komiksów i poemiksów – rozumianych jako sztuka pomiędzy poezją i komiksem, z pogranicza poezji wizualnej i komiksu eksperymentalnego.

15.45  – prezentacja nowo otwartej PRZESTRZENI KOMIKSU w Bibliotece Głównej UMCS – Czytelnia Informacji Naukowej.

16.00 – „W kręgu komiksu dziecięcego” – spotkanie autorskie z Jakubem Sytym – scenarzystą i autorem komiksów. Spotkanie prowadzi Grzegorz Szczypa, literaturoznawca, bibliotekarz, kierownik Oddziału Informacji Naukowej BG UMCS, fan komiksów.

Jakub Syty (ur. 1982), z wykształcenia psycholog, w ostatnich latach nauczyciel akademicki w Instytucie Dziennikarstwa
i Komunikacji Społecznej na KUL-u. Z zamiłowania czytelnik, krytyk, tłumacz, a także autor komiksów. Laureat III miejsca
w Konkursie im. Janusza Christy na najlepszy komiks dziecięcy. Nagrodzony album „Kubatu. I tak nie uwierzysz!”
ze scenariuszem Jakuba Sytego i rysunkami Przemysława Surmy ukazał się jesienią 2014 r. nakładem wydawnictwa Egmont Polska.

16.50 – czas na kawę, ciastko i lekturę komiksów.

17.15 – „Halo komiks na żywo w PRZESTRZENI KOMIKSU” - Dominik Szcześniak.

17.30  - „Sztuka przekładu komiksu” – spotkanie translatorsko-redaktorskie prowadzone przez Jakuba Sytego i Dominika Szcześniaka.

18.00 – Spotkanie autorskie z twórcą komiksów Maciejem Pałką – spotkanie prowadzi Grzegorz Szczypa.

Maciej Pałka – rocznik ’80. Artysta wizualny, ilustrator, twórca gier i powieści graficznych. Animator kultury komiksowej. Jako autor porusza się w tematyce od komiksu undergroundowego po komiks historyczny. Ma na swoim koncie zarówno samodzielne komiksy jak i prace publikowane w zinach, w tym m.in.: „Jak schudnąć 30 kg?„, „Najgorszy komiks roku”, „Ostatni seans
w kinie CORSO”, „10 bolesnych operacji”, „Sztukmistrz z Lublina”, „Spacer” i wiele innych.

10.05.2018 piątek

9.00-14.00 – „Jesteś lekiem na całe zło. I nadzieją na przyszły rok. Jesteś gwiazdą w ciemności. Mistrzem świata w radości”……Biblioteka??? – odkryjmy to zwiedzając Bibliotekę Główną UMCS!!! - dla grup młodzieży szkolnej i osób zainteresowanych zwiedzanie rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie od 9.00 do 14.00. Miejsce rozpoczęcia zwiedzania: hol Biblioteki Głównej UMCS.

14.05.2019 wtorek

11.20 – Spotkanie literackie zorganizowane przez Centrum Języka Portugalskiego/Camões: "Opowiadania przykładne" - promocja przekładu książki Sophii de Mello Breyner Andresen. Kulisy procesu tłumaczenia. -  prowadzi mgr Agnieszka Kruk, koordynator tłumaczenia, asystent w Zakładzie Studiów Portugalistycznych UMCS. Miejsce spotkania - Biblioteka Główna UMCS, hol obok Wypożyczalni.

13.00-15.00 – Ilustracja książkowa w grafice techniką linorytu. - warsztat koła naukowego "Frakcja Sucha" Wydział Artystyczny,  wspierany przez ACK UMCS. Miejsce warsztatu Centrum Kultury i Sztuki He Shuifa UMCS Biblioteka UMCS III piętro nowszy gmach sala nr 47.


15.05.2019 środa

13.00 – "Informacja czy manipulacja? Gra słowami w reklamie prasowej" - mgr Anna Wojtysiak –
wykład z cyklu „Coffee Lectures 15 minut wiedzy w czasie przerwy na kawę” - Biblioteka Główna UMCS - hol obok Wypożyczalni.

#BIBLIOTEKAUMCS – SUPERKONKURS NA TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2019 DLA STUDENTÓW UMCS - zadaniem uczestnika będzie zamieszczenie, w dniach 6-12 maja, na Instagramie zdjęcia związanego tematycznie
z naszą Biblioteką i opatrzenie go hashtagiem #bibliotekaumcs. Następnie fotografia będzie udostępniona na naszym Instagramie i Facebooku, a 15 maja nagrodzimy tych uczestników, których zdjęcia zyskają największe uznanie
w oczach użytkowników tych serwisów, wyrażone w „lajkach”, serduszkach i innych reakcjach. Zwycięzcy otrzymają bardzo atrakcyjne zestawy gadżetów UMCS i - oczywiście - książki. Informacje o konkursie dostępne są na Facebooku BG UMCS: https://www.facebook.com/BibliotekaUMCS