PIONIERZY – rozmowy o granicach wyobraźni. Cykl filmów autorstwa Karola Jałochowskiego

To wyjątkowy projekt łączący różne dziedziny sztuki z nauką. „Pionierzy” są cyklem dokumentalnym, związanym z najwybitniejszymi i najbardziej nieortodoksyjnymi uczonymi, którzy mieli odwagę, by kwestionować współczesne paradygmaty. Partnerami naukowymi wydarzenia są: Wydział Filozofii i Socjologii UMCS oraz Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. Spotkaniom patronuje Krakowski Festiwal Filmowy.

To wyjątkowy projekt łączący różne dziedziny sztuki z nauką. „Pionierzy” są cyklem dokumentalnym, związanym z najwybitniejszymi i najbardziej nieortodoksyjnymi uczonymi, którzy mieli odwagę, by kwestionować współczesne paradygmaty. 

Zapraszamy do Sali Kinowej Centrum Spotkania Kultur na projekcje filmów i dyskuje w których wezmą udział dziennikarze tygodnika Polityka oraz artyści i naukowcy. W ramach projektu będą Państwo również świadkami eksperymentu artystyczno-naukowego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny z wejściówkami, do odebrania w kasie Centrum Spotkania Kultur.

Filmowe spotkania odbywają się w ramach Salonu POLITYKI.

Emocje związane z odkrywaniem i testowaniem nowych teorii; pasja każąca pozostawać w kontrze wobec środowiska, wobec dogmatu “publikuj albo giń”; radości i smutki związane z poznawaniem niepoznanego - o tym właśnie opowiadają „Pionierzy”.

Ten zainicjowany przed paroma laty projekt produkowany jest przez tygodnik POLITYKA, pod patronatem Centre for Quantum Technologies w Singapurze. Jego pomysłodawcą i twórcą wszystkich filmów jest Karol Jałochowski, dziennikarz naukowy tygodnika, stypendysta National University of Singapore, laureat nagrody Grand Press. 

Wspólnie z Karolem Jałochowskim i prof. Pawłem Frelikiem (UMCS) stworzyliśmy cykl debat i dyskusji wokół takich tematów jak czas, kosmos, sztuczna inteligencja, przypadek czy kreatywność. Pierwsze spotkanie 20 października z udziałem Daniela Dennetta, światowej sławy filozofa przyrody, jednego z bohaterów cyklu „Pionierzy”.  

OPIS ODCINKÓW i SPOTKAŃ

20.10.2017 r. godz. 19:00
Daniel C. Dennett, “Czy homary mają wolną wolę?”

Daniel C. Dennett z Tufts University jest jednym z najwybitniejszych filozofów umysłu, uważanym za wielkiego reformatora tej dziedziny wiedzy. Od pół wieku poszukuje odpowiedzi na następujące pytania: Czym jest świadomość? Czym jest wolna wola? Czy wiara jest fenomenem naturalnym? Jakie są korzenie irracjonalizmu? Do intymnego spotkania z filozofem dochodzi w jego domu na północy Nowej Anglii.

Po filmie spotkanie z udziałem Daniela Dennetta, dr. Mateusza Hohola (UJ) i Karola Jałochowskiego poprowadzi prof. Paweł Frelik (UMCS).

Ścieżkę dźwiękową do filmu na żywo stworzy znakomity kompozytor i kontrabasista, Jacek Mazurkiewicz. A podczas rozmowy zobaczymy eksperyment artystyczno-naukowy w jego wykonaniu.

27.10.2017 r. godz. 19:00
Julian Barbour, “Sen Podszewki”

Julian Barbour jest niezależnym fizykiem i historykiem nauki - cieszącym się niezwykłym uznaniem środowiska. Od 40 lat usuwa z zasobnika podstawowych pojęć fizyki te, które uważa za zbędne. Jednym z nich jest, zdaniem Brytyjczyka, czas - czas, który uważa za iluzję. Ostatnie lata poświęca Barbour na dociekania związane z fenomenem upływu i kierunkowości czasu - tak zwaną strzałką czasu. Spotykamy go w jego rodzinnej miejscowości, położonej tuż obok Oxfordu, w domu, w którym się wychował.
 

Po filmie spotkanie z udziałem Pawła Passiniego (neTTheatre) i prof. Jerzego Kowalskiego-Glikmana (Uniwersytet Wrocławski) poprowadzi prof. Paweł Frelik (UMCS).

03.11.2017r. godz. 19:00
Gregory Chaitin, “Wbrew metodzie”

Gregory Chaitin (1947) jest matematykiem, współtwórcą teorii złożoności algorytmicznej. Już jako nastolatek dał ogromny wkład w rozwój filozofii matematyki i nauk komputerowych. Chaitin głosi, że choć prawdy naukowe czasem nie dają się udowodnić, nie jest to powód do pesymizmu - a przeciwnie, do wielkiego optymizmu. Chaitin szkicuje teorię, nad którą obecnie pracuje - poszukującą źródeł piękna i kreatywności w matematyce i przyrodzie. Bohatera spotykamy na małej wyspie niedaleko Rio de Janeiro, w jego filozoficznej ustroni.

Po filmie spotkanie z udziałem Piotrem Pankiem (UW) i Moniką Pasiecznik (Dwutygodnik) poprowadzi prof. Paweł Frelik (UMCS).

10.11.2017r. godz. 19:00
Freeman Dyson, “Kosmiczny marzyciel”

Freeman Dyson jest legendarnym naukowcem, który odcisnął swoje piętno na niezliczonych dziedzinach wiedzy. Bez jego matematycznego talentu dostrzegania istoty rzeczy nauka wyglądałaby obecnie zupełnie inaczej. Dyson słynie też ze swoich optymistycznie wywrotowych poglądów na temat głównych problemów naszego świata. Brał udział w praktycznie wszystkich większych inicjatywach rozbrojenia nuklearnego. Uczynił naszą planetę dużo bezpieczniejszą, niż się tego można by spodziewać. Był też głośnym, lecz odosobnionym głosem na rzecz długofalowej kolonizacji przestrzeni kosmicznej. I to właśnie o żeglowaniu na księżyce Jowisza opowiada ten film.
 

Po filmie spotkanie z udziałem Katarzyny Jagiełło (Greenpeace Polska) poprowadzi Marek Ścibior

17.11.2017r. godz.19:00
Charles H. Bennett, “Tajemnica ptaka kiwaka"

Charles H. Bennett jest amerykańskim myślicielem, fizykiem i pionierem teorii informacji z zaskakująco zróżnicowanymi zainteresowaniami. Najlepiej znany jest z badania zaskakujących powiązań fizyką, zwłaszcza kwantowej z informacją. Jest jednym z ojców kryptografii kwantowej i współautorem rewolucyjnej koncepcji teleportacji kwantowej. Ale tego można się dowiedzieć z Internetu. My natomiast podążymy tropem Bennetta, który w jesiennych lasach Massachusetts i Nowego Jorku szuka śladów przeszłości - swojej własnej i ludzkości. Czy przeszłości utraconej bezpowrotnie? Czy zdarzenia, których nikt nie zarejestrował na taśmie filmowej można ocalić od zapomnienia?

Po filmie spotkanie poprowadzi Marek Ścibior

01.12.2017r. godz. 19:00
Artur Ekert, “Model do składania”

Artur Ekert jest fizykiem, matematykiem, kryptologiem i jednym z twórców informatyki kwantowej. W 1992 r. wynalazł wyjątkowy protokół kryptograficzny oparty na zjawisku splątania kwantowego. Był on przepisem na szyfr idealny, podważającym dotychczasowe założenia na temat wolnej woli, przypadkowości i rzeczywistości. Jednak pomimo jej przejrzystości i użyteczności, koncepcja Ekerta wymyka się jednoznacznym interpretacjom. Według niektórych teorii pomysły wdają się czasem w swoich twórców. Znanego z nieuchwytności uczonego spotykamy w tajemniczym mieście na równiku. Ekert opowie o zaskakujących związkach szyfrów i wolnej woli, oraz o życiu we wszechświatach równoległych.
 

Po filmie spotkanie poprowadzi prof. Paweł Frelik (UMCS).

Ścieżkę dźwiękową do filmu na żywo stworzy znakomity kompozytor i kontrabasista, Jacek Mazurkiewicz. A podczas rozmowy zobaczymy eksperyment artystyczno-naukowy w jego wykonaniu.

Wstęp wolny z wejściówkami - do odbioru w kasie CSK!


Więcej informacji (strona CSK)

Więcej informacji (Facebook)

    Aktualności

    Data dodania
    18 października 2017