Piłkarze AZS UMCS Lublin wicemistrzami Polski!

Piłkarze nożni AZS UMCS Lublin pod wodzą trenera Tomasza Bieleckiego zdobyli srebrne medale Akademickich Mistrzostw Polski w klasyfikacji Uniwersytetów i w klasyfikacji ogólnej mistrzostw, które odbyły się w dniach 20 – 23.09.2020.

W turnieju finałowym wystąpiło 16 zespołów równo podzielonych na 4 grupy. Do faz pucharowych (ćwierćfinały, półfinały i finał) awansowały bezpośrednio po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup. AZS UMCS Lublin trafił do silnej grupy z zespołami: Uniwersytet Gdański, Politechnika Rzeszowska i Politechnika Gdańska. Mecze rozgrywano w wymiarze czasowym 2 x 30 minut.

Wyniki meczów grupowych UMCS Lublin:

UMCS Lublin – Uniwersytet Gdański 5 - 0
Bramki: UMCS – Norbert Myszka, Maciej Welman, Michał Wawryszczuk, Cezary Pęcak, Sebastian Plesz – po 1

UMCS Lublin – Politechnika Rzeszowska 4 - 0
Bramki: UMCS –Maciej Welman (3 bramki), Hubert Kotowicz (1)

UMCS Lublin – Politechnika Gdańska 3 - 1
Bramki: UMCS –Piotr Chodziutko, Maciej Welman, Sebastian Plesz
Dzięki trzem zwycięstwom w rozgrywkach grupowych, piłkarze AZS UMCS Lublin zajęli I miejsce w grupie i awansowali do fazy ćwierćfinałowej.

FINAŁ
UMCS Lublin – Uniwersytet Szczeciński 1 – 1 (karne: 3 – 4)

Mecz finałowy był historycznym wydarzeniem w historii drużyny piłkarskiej Naszej Uczelni. Dotychczas najlepszym wynikiem było zdobycie brązowych medali. Mecz był bardzo wyrównany, obie drużyny stworzyły sobie po 2 – 3 groźne sytuacje bramkowe, jednak na drodze stawali albo dobrze dysponowani bramkarze albo słupek (Uniwersytet Szczeciński). Drużyna przeciwnika uznawana była faworyta turnieju ze względu na silny skład personalny (w tym również zawodnicy z doświadczeniem w ekstraklasowej Pogoni Szczecin). Wynik w 43 minucie otworzył dla UMCS Sebastian Plesz kapitalnym uderzeniem z prostego podbicia z 20 metrów. Choć wydawało się, ze w tym meczu nic już nie zmieni się, wtedy zaprocentowało doświadczenie zawodników ze Szczecina, którzy w 45 minucie wyrównali na 1 – 1 po dośrodkowaniu zza linii pola karnego i wykończeniu akcji z 5 metra. Do końca meczu oba zespoły skoncentrowały się na obronie wyniku i doprowadziły do rzutów karnych.
W trzeciej kolejce (z pięciu) po raz pierwszy nie trafił zawodnik Uniwersytetu Szczecińskiego i UMCS był bardzo blisko wygranej. Niestety, w czwartej kolejce rzutów karnych nasz zawodnik trafił w słupek, zaś w piątej kolejce w poprzeczkę bramki, a szczecinianie wykonali karne perfekcyjnie i to do Szczecina trafiły złote medale.
Piłkarze AZS UMCS pod wodzą Tomasza Bieleckiego zdobył srebrne medale.