Ogród Ziołowy

Ogród Ziołowy przy Wydziale Biologii i Biotechnologii i Instytucie Nauk Biologicznych znajduje się obok szklarni, w pasie od strony ul. Głębokiej. W celu jego stworzenia zostały wykorzystane niezagospodarowane wcześniej nieużytki. Praca nad jego utworzeniem rozpoczęła się jesienią 2020 roku, wtedy przeprowadzono prace porządkujące teren oraz pierwsze nasadzenia roślin.

Kompozycje roślin w Ogrodzie Ziołowym aranżowane są w taki sposób, aby zapewnić ciągłość kwitnienia przez cały sezon wegetacyjny. Do nasadzeń wykorzystano rośliny jednoroczne, byliny i formy krzewiaste, które będą przypominać o naturalnym rytmie życia: narodziny, rozwój, dojrzewanie, przekwitanie. Szczególne miejsce w ogródku mają rośliny lecznicze, tj. mięta pieprzowa Mentha x piperita, przywrotnik Alchemilla sp., ruta zwyczajna Ruta graveolens, szałwia lekarska Salvia officinalis, lawenda wąskolistna Lavandula angustifolia, żywokost Symphytum, krwawnik Achillea sp., pysznogłówka Monandra sp., kłosowiec Agastache sp., dziurawiec zwyczajny Hipericum perforatum, bylica piołun Artemisia absinthium, cząber górski Satureja montana itp. Reprezentują one różne rodziny botaniczne, większość jest wpisana na listy gatunków farmakopealnych lub znane są jako surowce wykorzystywane w medycynie niekonwencjonalnej. Wśród nasadzeń nie zabrakło również gatunków typowo ozdobnych, kwitnących wiosną: krokusów Crocus sp., tulipanów Tulipa sp., hiacyntów Hyacinthus sp., czy czosnków Allium sp., latem: jeżówek Echinacea sp., hortensji  Hydrangea sp., powojników Clematis sp., piwonii Paeonia sp., lilii Lilium sp. oraz jesiennych astrów Aster sp.

Na rabaty wprowadziłyśmy również materiał udostępniony przez Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie, m.in. miodunkę ćmą Pulmonaria obscura, pełnik europejski Trollius europaeus, rdest wężownik Polygonum bistorta, wiesiołek krzewiasty Oenothera fruticosa, kocanki piaskowe Helichrysum arenarium, naparstnica żółta Digitalis lutea, mydlnica lekarsa Saponaria officinalis. Za przekazany materiał serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor dr Grażynie Szymczak oraz pracownikom tej placówki.

Nasadzenia będą dostarczały materiałów do zajęć laboratoryjnych dla naszych studentów, pokazów dla grup odwiedzających nasz Wydział oraz badań prowadzonych przez Pracowników Uczelni.

Ze względu na wciąż pogarszającą się sytuację związaną ze spadkiem liczebności owadów zapylających, zasadziłyśmy rośliny o, potwierdzonej badaniami, dużej wydajności pożytkowej. Na terenie przylegającym do parkingu zaczęła powstawać łąka kwietna, na której stanął hotel dla owadów. Pomoże to w edukacji i szerzeniu wiedzy oraz możliwości poprawy bazy pokarmowej zapylaczy w tym rejonie miasta.

Wejście do Ogrodu Ziołowego będzie otwarte od maja do października w godzinach 9:00-14:00.

Serdecznie zapraszamy!

Osoby odpowiedzialne za Ogród:
dr hab. Małgorzata Wrzesień
mgr inż. Karolina Tymoszuk


Katalog roślin leczniczych Ogrodu Ziołowego:

 

Ogród Ziołowy w kwietniu 2022r. 

Tegoroczny kwiecień przyniósł zmienną pogodę, mieliśmy dużą pokrywę śnieżną, spadki temperatur, ale zima odpuściła pojawiły się cieplejsze dni. Dało to okazję do uzupełnienia nasadzeń na nowoutworzonej rabacie po drugiej stronie Ogrodu Ziołowego. Jest to rabata ozdobna, na której zagościły pięciorniki krzewiaste Potentilla fruticosa w dwóch odmianach barwnych: żółtej i pomarańczowej, hortensja bukietowa Hydrangea paniculata, rozchodnik okazały Hylotelephium spectabile, rzewień ogrodowy (tzw. rabarbar) Rheum rhaponticum, oraz ozdobne trawy – miskanty Miscanthus oraz rozplenice Pennisetum w różnych odmianach. Brzeg łąki kwietnej oraz ogrodzenie szklarni zdobią posadzone w tym samym czasie lawendy wąskolistne Lavandula angustifolia, które będą stanowiły cenny pożytek dla owadów zapylających.

Ponadto cieszyły oko swym kwitnieniem tulipany Tulipa sp., narcyzy Narcissus sp., hiacynty Hyacinthus sp., zawilec gajowy Anemone nemorosa, kuklik zwisły Geum rivale, żywokost wielkokwiatowy Symphytum grandiflorum, żagwin ogrodowy Aubrieta × cultorum, pąki pojawiły się również na piwonii lekarskiej Paeonia officinalis.

 

Ogród Ziołowy w marcu 2022r. 

Wiosna, która niepewnie, kwitnieniem krokusów złocistych Crocus chrysanthus i ciemiernika Helleborus sp. wkroczyła do naszego ogródka, zaczyna rozgaszczać się w nim na dobre. Ostatnie ciepłe dni sprawiły, że możemy obserwować kwitnienie miodunki ćmej Pulmonaria obscura, zawilca gajowego Anemone nemorosa, hiacyntów Hyacinthus sp., pierwiosnka ząbkowanego Primula denticulata i pierwiosnka lekarskiego Primula veris, barwinka pospolitego Vinca minor, gęsiówki wczesnej Arabis procurrens oraz forsycji Forsythia w odmianie ‘Maluch’.

Wzdłuż ogrodzenia Ogrodu Ziołowego został nasadzony fiołek ogrodowy Viola × wittrockiana. Bratki nie boją się wiosennych przymrozków, dlatego wraz z tulipanami oraz hiacyntami będą one obficie i długo kwitły od kwietnia do czerwca.  

Swoje pierwsze kwiaty otworzyły również żonkile, ich botaniczna nazwa, to narcyz żonkil Narcissus jonquilla. Odmiany narcyzów klasyfikowane są w 12 grupach, w zależności od pochodzenia oraz budowy kwiatu. A więc żonkil to żółty narcyz, ale nie każdy narcyz jest żonkilem.

Obecnie w Ogrodzie Ziołowym trwają prace porządkowe po zimie, przygotowujemy podłoże pod łąkę kwietną, w kolejnych tygodniach będziemy uzupełniać nasadzenia krzewów i bylin. W szklarni przygotowujemy sadzonki roślin jednorocznych i bylin, które uzupełnią nasadzenia, kiedy przyjdą cieplejsze dni.

 

Ogród Ziołowy w lutym 2022r.

 

Mimo niesprzyjającej aury na zewnątrz, w Ogrodzie Ziołowym, możemy zauważyć pierwsze oznaki wiosny. Powoli z ziemi wyłaniaja się  krokusy Crocus sp., rozwijają się kwiaty ciemiernika Helleborus sp. oraz  pąki hiacyntów Hyacinthus sp. Co prawda synoptycy zapowiadają jeszcze deszcze i śnieg, ale zielone liście tulipanów Tulipa sp. i narcyzów Narcissus sp. zwiastują nadejście cieplejszych dni i nocy. 

Przełom lutego i marca to czas przygotowań do nowego sezonu wegetacyjnego, gdy tylko pogoda pozwoli, teren Ogrodu zostanie uporządkowany. Za ok. 3 tygodnie w szklani pojawią się siewy roślin jednorocznych, które przyozdobią rabaty.

Ogród Ziołowy we wrześniu i październiku 2021r.

We wrześniu z wykorzystaniem Ogrodu Ziołowego, przeprowadziłyśmy kilka  warsztatów dla szkół podstawowych, m.in. z Łukowa i Lubartowa, które dotyczyły roślin użytkowych oraz owadów zapylających. 

Ogród Ziołowy w czerwcu i lipcu 2021 r.

Ogród Ziołowy w maju 2021 r.