Oferta Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu

Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej zaprasza do zapoznania się z ofertą Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu.

Wiedeńska Stacja Naukowa jest jedną z siedmiu jednostek PAN poza granicami Polski. Jej głównym zadaniem jest rozwój polsko-austriackich kontaktów naukowych, z uwzględnieniem krajów sąsiadujących z Austrią. Współpracują również ściśle z Ambasadą RP w Wiedniu.

Stacja dysponuje pokojami gościnnymi dla osób zainteresowanych pobytami o charakterze naukowym w stolicy Austrii. Pokoje przeznaczone są przede wszystkim dla polskich naukowców, którzy przybywają do Austrii na konferencje i kongresy naukowe, warsztaty, wykłady, w ramach realizowanych projektów badawczych na badania, kwerendy i stypendia naukowe. Pokoje te udostępniane zarówno na pobyty krótko, jak i długoterminowe, wyposażone są m.in. w aneksy kuchenne oraz łazienki, a w całym budynku można korzystać z bezprzewodowej sieci internetowej. 

W Stacji – także do użytku mieszkańców pokoi gościnnych – znajduje się biblioteka, której księgozbiór liczy ponad 17.000 woluminów i obejmuje publikacje dotyczące m.in.: historii Polski i Austrii, dziejów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Galicji, językoznawstwa, literatury pięknej, historii sztuki, psychologii, socjologii. Stanowi ona dobry punkt wyjścia do badań w zakresie tych dziedzin, prowadzonych na terenie Wiednia i dotyczących zwłaszcza relacji polsko-austriackich. Biblioteka pełni też funkcję ośrodka informacji naukowej dla polskich naukowców, poszukujących konkretnych danych na terenie Austrii. W bibliotece można też skorzystać z przewodników turystycznych oraz zapoznać się z prasą polską i austriacką.

W przypadku badaczy lub instytucji zainteresowanych zorganizowaniem w Wiedniu w ramach swoich projektów badawczych spotkań naukowych istnieje możliwość skorzystania po wcześniejszym uzgodnieniu z zaplecza konferencyjnego Stacji: Sali Jana III Sobieskiego i Sali Mikołaja Kopernika, które mogą pomieścić odpowiednio ok. 90 i 30 osób. Są one wyposażone w rzutniki multimedialne, profesjonalne nagłośnienie, system oświetlenia wraz z reflektorami punktowymi. Ponadto w Sali Sobieskiego znajduje się mała scena z fortepianem.

Dużym atutem jest położenie w trzeciej dzielnicy Wiednia, niedaleko historycznego centrum miasta oraz ważnych węzłów komunikacyjnych (główny dworzec kolejowy - Hauptbahnhof, węzeł autostradowy, przystanek szybkiej kolejki miejskiej umożliwiający dojazd z lotniska i do lotniska, bezpośrednie połączenie tramwajem do centrum Wiednia, Uniwersytetów oraz ważniejszych obiektów muzealnych).

Więcej informacji na stronie Stacji Naukowej PAN w Wiedniu oraz w Sekretariacie Stacji.

Zachęcamy do współpracy.

Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej
Centrum Badań Naukowych i Współpracy Międzynarodowej

tel. 81 537 54 98 (58)
e-mail: olga.pliszczynska@umcs.plmagdalena.pokrzycka@umcs.pl

    Aktualności

    Autor
    Anna Pałka
    Data dodania
    21 lutego 2017