Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zastosowanie hydrazydu kwasu 8-(4-metoksyfenylo)-4- okso-4,6,7,8-tetrahydroimidazo [2,1c][1,2,4] triazyno-3- mrówkowego, Nr patentu: PL.216264
Rodzaj oferty
patent
Dziedzina
Biotechnologia
Koordynator
Twórcy: Martyna Kandefer-Szerszeń, Agnieszka Szuster-Ciesielska, Krzysztof Sztanke, Kazimierz Pasternak
Opis
Zakażenia wirusowe (HBV, HCV), alkohol, dieta (dominacja tłuszczów i węglowodanów) oraz niska aktywność fizyczna są przyczyną chorób wątroby, dotykających coraz większą część społeczeństwa – samo wirusowe zapalenie wątroby stanowi już ósmą przyczynę zgonów na świecie. Zmiany chorobowe obejmują nie tylko samą wątrobę (stłuszczenie, zwłóknienie, marskość, nowotwór), ale i cały organizm człowieka (np. zespół metaboliczny z cukrzycą). Z tego powodu coraz większą uwagę przywiązuje się nie tylko do zmiany nawyków żywieniowych i propagowania zdrowego trybu życia, ale też poszukuje się nowych, bardziej skutecznych środków do profilaktyki i leczenia chorób wątroby. Jednym z kluczowych etapów włóknienia wątroby jest aktywacja ich komórek gwiaździstych, którą mogą wywołać różnorodne czynniki (alkohol, wirusy, niektóre leki, składniki diety). Zmiany zwłóknieniowe są trudne do leczenia i w chwili obecnej brak jest skutecznych leków powodujących odwrócenie tego procesu. Przedmiotem patentu jest nowa pochodna triazyn (hydrazyd kwasu 8-(4-metoksyfenylo)-4-okso-4,6,7,8-tetrahydroimidazo [2,1c][1,2,4] triazyno-3-mrówkowego) (IMI), która oprócz właściwości antyoksydacyjnych ma zdolność hamowania aktywacji komórek gwiaździstych wątroby człowieka.