Pomiar naturalnych stężeń promieniotwórczych

Pomiar naturalnych stężeń promieniotwórczych
Rodzaj oferty
doradztwo i ekspertyzy
Dziedzina
Przemysł, Budownictwo
Koordynator
Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej,
Zakład Geoekologii i Paleogeografii, al. Kraśnicka 2 cd, 20-718 Lublin,
mgr Karol Standzikowski, tel.: 81 537 68 36
Opis

Przedmiotem oferty jest pomiar naturalnych stężeń promieniotwórczych przy pomocy analizatora MAZAR-01.

Analizator MAZAR-01 przeznaczony jest do badań stężeń promieniotwórczości naturalnej w materiałach budowlanych, skałach, glebie, odpadach przemysłowych. Stężenia pierwiastków promieniotwórczych występujących naturalnie w skorupie ziemskiej, zmieniają się w szerokich granicach w zależności od rodzaju i pochodzenia minerałów. Również w niektórych odpadach przemysłowych może wystąpić zjawisko wzbogacenia stężeń pierwiastków z naturalnych rodzin promieniotwórczych, spowodowane jest to procesami technologicznymi np.: w popiołach i żużlach na skutek spalania węgla. Dzięki pomiarom wykonanym na tym urządzeniu potrafimy określić różnice i odstępstwa od normy, stężeń naturalnych izotopów w badanym materiale.

Metoda pomiaru jest prosta i trwa około 1 dnia, dzięki tym pomiarom można wyeliminować materiały, których użycie zwiększałoby stopień narażenia ludności na promieniowanie jonizujące.

Konieczność badania materiałów stosowanych w budownictwie na obecność naturalnych pierwiastków promieniotwórczych wynika z obowiązującej w kraju ustawy z dn. 29 listopada 2000r. Prawo Atomowe (Dz.U. Nr 3 poz. 18), a szczegółowe wymagania określa, ustanowiona przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie, Instrukcja Nr 455

Oferta dla biznesu