Sztuczna inteligencja jako twórca sztuki

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” z udziałem dr. hab. Andrzeja Radomskiego, prof. UMCS z Katedry Informacji i Kultury Cyfrowej. Gość opowie o sztucznej inteligencji, która wkracza z impetem do praktyki artystycznej, a także o sposobach tworzenia przez nią dzieł sztuki, utworów literackich i muzycznych.

Fot. Zdjęcie ilustracyjne/Freepik


 

Człowiek nie jest już uważany za jedyny byt na kuli ziemskiej, który potrafi tego typu dzieła tworzyć. Przybył mu groźny konkurent. Czy sztuczna inteligencja zastąpi go całkowicie? Myślę, że na razie nie, dlatego że uczenie maszynowe polega przede wszystkim na operacjach matematycznych. A maszyna w dalszym ciągu musi być programowana przez człowieka – mówi dr hab. Andrzej Radomski, prof. UMCS.

Dr hab. Andrzej Radomski, prof. UMCS – od 2004 r. zatrudniony w Instytutcie Nauk o Kulturze UMCS na stanowisku profesora uczelni. Academy Teacher w Academia Electronica w AltSpace VR. Współtwórca Ośrodka Zasobów Cyfrowych i Systemów Inteligentnych w Centrum ECOTECH-COMPLEX UMCS. Zajmuje się badaniem kultury cyfrowej, w szczególności: humanistyki cyfrowej, zastosowaniem metod Data Sience do nauk o kulturze, wizualizacją wiedzy i nauczania, a także teorią i metodologią badania kultury.

Fot. Bartosz Proll

    Odcinki

    Data dodania
    29 marca 2023