Skąd wzięła się moda na Halloween?

Zapraszamy do posłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki”. Gościem jest dr Magdalena Grabias z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS. Ekspertka opowiada o tym, jaka jest geneza Halloween, przedstawia zwyczaje związane z tym świętem, a także wyjaśnia, dlaczego jest tak popularne.

– (…) Tradycji Halloweenu doszukiwano się w galijskich, celtyckich festiwalach o nazwie Samhain. Było to święto tak naprawdę końca sezonu żniw, początku zimy. (…) To był moment, kiedy wierzono, że świat ludzki jest najbliżej świata zmarłych. Stąd rodzi się ta tradycja związana z duchami i możliwością przejścia z jednego świata na drugi – mówi dr Grabias.

Magdalena Grabias – doktor, zastępca Dyrektora Instytutu Nauk o Kulturze UMCS. Zajmuje się przede wszystkim problematyką kinematografii światowej i zjawisk kulturowych związanych z kinem postrzeganym w kontekście filmoznawstwa, semiotyki, filozofii, antropologii oraz kultury popularnej, ze szczególnym naciskiem na tematykę z kręgu studiów gotyckich i demonologii. Autorka licznych publikacji w języku angielskim, propagujących sztukę filmową, muzykę i teatr. Jej monografia na temat twórczości amerykańskiego reżysera Franka Capry pt. Songs of Innocence and Experience: Romance in the Cinema of Frank Capra została wydana w 2013 r. przez prestiżowe wydawnictwo brytyjskie Cambridge Scholars Publishing.

Fot. Archiwum prywatne dr Magdaleny Grabias

    Odcinki

    Data dodania
    29 października 2021