Projekt „profesjonalizm w edukacji. Przygotowanie i realizacja nowego programu praktyk pedagogicznych na Wydziale Artystycznym UMCS” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.3 Poprawa jakości kształcenia, Poddziałanie 3.3.2 Efektywny system kształcenia i doskonalenia nauczycieli.

Z uwagi na wprowadzenie do szkół od roku 2009-2010 nowego przedmiotu „Zajęcia artystyczne”– istnieje konieczność dostosowania pr. pedagog. do wymagań nowej podst. programowej (Rozporządzenie MEN ,23 12 2008, Dz.U. Nr4 poz.17).Nowa podstawa zaleca stworzenie możliwości publicznego prezentowania efektów pracy uczniów w ramach zajęć artystycznych, stymulowanie ucznia do udziału w koncertach i przeglądach. Z uwagi na ograniczony budżet szkoły nie mają możliwości prezentowania prac uczniów oraz stymulowania do udziału w koncertach. Poprzez zacieśnienie współpracy między Wydziałem Artystycznym a szkołami umożliwi wspólne działania w przyszłości co jest niezbędne dla ciągłego udoskonalania systemu przygotowania studentów do zawodu nauczyciela. Nauczyciele sygnalizują konieczność zmiany obecnego systemu praktyk zarówno od strony merytorycznej (w tym konieczność własnego doszkolenia) jak i od strony finansowej. Stałe zmniejszanie funduszy na kształcenie nauczycieli skutkuje sytuacją w której Wydział Artystyczny opuszczają studenci niewystarczająco przygotowani do zawodu nauczyciela.

Cel główny projektu: Podniesienie poziomu realizacji praktyk pedagogicznych przez ST WA do XII 2014.

Cele szczegółowe:
1. Opracowanie nowych programów pr. pedagog. dla ST WA zgodnie ze standardami kształcenia NA w PL i krajach UE
2. Podniesienie kompetencji merytoryczno-metodycznych przez NA – OP i dostosowanie wiedzy do wymagań stawianych przez nową podstawę programową.
3. Zapoznanie ST z najnowszymi metodami wych. i nauczania. 
4. Włączenie nowoczesnych technologii i innowacyjnych pomocy naukowych do procesu dydaktycznego związanego z organizacją i przebiegiem pr. pedag.
5. Wypracowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie organizacji pr. pedag. poprzez włączenie zajęć plenerowych i lekcji muzealnych
6. Nawiązanie stałej współpracy WA ze szkołami i z organami prowadzącymi szk.

logo_uml.jpg

Partnerstwo: Urząd Miasta Lublin