O laboratorium

Laboratorium oferuje przygotowanie próbek do datowania metodą 14C – zarówno próbek torfów i osadów jeziornych jak i różnorodnych materiałów archeologicznych (np. węgli, kości niespalonych i spalonych).

Standard przygotowania próbek do datowania w pełni odpowiada aktualnym procedurom stosowanym w laboratoriach 14C AMS (Hajdas et al., 2024).

Laboratorium LBC14 UMCS nie wykonuje datowań. Przygotowane próbki można wysyłać do wybranego laboratorium AMS (baza laboratoriów).

Laboratorium powstało jako efekt współpracy między Instytutami Nauk o Ziemi i Środowisku i Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska – CeReClimEn oraz Ecotech-Complex.

Tylko węgiel występujący w materiale, którego datowanie jest poddawane analizie, zawiera oryginalny sygnał 14C pochodzący z czasu powstania lub osadzania. Oprócz tzw. efektów rezerwuarowych i problemów z kalibracją, które należy wziąć pod uwagę, głównym wyzwaniem w datowaniu radiowęglowym jest wyseparowanie węgla autogenicznego. W laboratorium przygotowującym 14C podejmowane są różne kroki mające na celu zapewnienie dokładności wyników. Przy wyborze metody obróbki próbek niezwykle istotne są różne badania wstępne i kontrola czystości materiału. Mikroskop jest podstawowym narzędziem badawczym, które może dostarczyć informacji na temat niejednorodności próbki. W zależności od materiału można zastosować inne narzędzia analityczne, takie jak spektroskopia w podczerwieni (IR) i analiza elementarna (EA).

Nowo utworzone laboratorium na UMCS ma na celu wspieranie naukowców w wyborze optymalnego materiału i wykonywaniu preparatyki chemicznej próbek 14C. Wybrana i oczyszczona frakcja próbki jest następnie gotowa do analizy 14C w placówce wybranej przez użytkownika. Procedura ta może przyspieszyć czas realizacji zamówienia i ułatwić bliższą współpracę interdyscyplinarną.

Ecotech-Complex, fot. B. Proll