UMCS підтримує українських викладачів / UMCS wspiera ukraińskich nauczycieli akademickich

Пані та Панове,

разом із російською агресією проти України, в умовах драматичних подій, які зараз переживає українське суспільство, влада університету Марії Кюрі-Склодовської в Любліні вирішила провести та реалізувати багато заходів, спрямованих на надання багатогранної допомоги біженцям з України. Університет піклується про студентів та докторантів UMCS з України. Наші співробітники також підтримують українських академічних викладачів, допомагаючи, наприклад,  в пошуку місця тимчасового проживання або отримання фінансових ресурсів для потреб проживання. На знак солідарності також надається юридична допомога викладачам, які перебувають у Любліні.

Також в університеті пам’ятають про викладачів українських вишів, які були змушені залишити місце роботи внаслідок бойових дій. Законом від 12 березня 2022 року "Про надання допомоги громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави" (Вісник законів, ст. 583) запроваджено ряд нових правових рішень, у тому числі можливість працевлаштування на наявні наукові та викладацькі посади.

У світлі нового положення ректор UMCS вирішив призначити співробітників центру міжнародного співробітництва UMCS посередниками у контактах із зацікавленими особами. Вони нададуть інформацію про можливість отримання підтримки, наявність вакантних наукових та викладацьких посад з певних наукових дисциплін (також в інших університетах) та процедури подання заяв на можливе працевлаштування (електронна пошта: cwm@umcs.pl або тел. 81 537 53 86).

Ми рекомендуємо вам зв’язатися з нами та скористатися допомогою нашого центру.

Szanowni Państwo,

wraz z agresją Rosji na Ukrainę, w obliczu dramatycznych wydarzeń, których doświadcza obecnie społeczeństwo ukraińskie, władze rektorskie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zdecydowały o podjęciu i wdrożeniu wielu działań ukierunkowanych na niesienie wielopłaszczyznowej pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Szczególną pieczą Uczelnia objęła studentów i doktorantów UMCS pochodzących z Ukrainy. Nasi pracownicy wspierają także ukraińskich nauczycieli akademickich, niosąc pomoc m.in. w zakresie znalezienia miejsca czasowego zakwaterowania czy uzyskania środków finansowych na potrzeby życiowe. Jako wyraz solidarności, nauczycielom akademickim, pozostającym w Lublinie, udzielana jest także pomoc prawna.

Uniwersytet pamięta także o nauczycielach akademickich ukraińskich szkół wyższych, którzy na skutek działań militarnych musieli opuścić swoje miejsce pracy. Szereg nowych rozwiązań prawnych wprowadziła ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 583), w tym możliwość aplikowania o zatrudnienie na dostępnych stanowiskach pracowników badawczo-dydaktycznych, dydaktycznych i badawczych.

W świetle nowych przepisów, Rektor UMCS podjął decyzję o wyznaczeniu pracowników Centrum Współpracy Międzynarodowej UMCS do pośredniczenia w kontaktach z zainteresowanymi osobami. Będą oni udzielać informacji, dotyczących możliwości uzyskania wsparcia, dostępności wolnych stanowisk badawczo-dydaktycznych lub dydaktycznych z danej dyscypliny naukowej (także na innych uczelniach) oraz procedury aplikowania o ewentualne zatrudnienie (email: cwm@umcs.pl lub tel. 81 537 53 86).

Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z pomocy naszego Centrum.

Новини/Aktualności

Kateryna Drozdiuk