Projekt „Druha we mnie masz” /Проєкт „Маєш в мені друга”

19-letnia Maria Trybus pasjonuje się nowymi technologiami i postanowiła pokazać ich najpiękniejszą stronę. Zainicjowała projekt pn. „Druha we mnie masz”, który przerodził się w ruch społeczny wspierający młodych ludzi z Polski i Ukrainy.

Maria zapragnęła, aby przez cyfryzację pomóc tysiącom młodych Ukraińców, którzy w związku z wojną rozpoczęli naukę w polskich szkołach. Wspólnie ze znajomymi stworzyła realną platformę wsparcia obywateli Ukrainy przez Polaków. Jak piszą twórcy: „to program stworzony przez polską młodzież w celu niesienia pomocy naszym ukraińskim rówieśnikom (licealistom oraz studentom). Nasze działania skupiają się na dwóch obszarach: zwykłego przyjacielskiego wsparcia (w formie rozmowy, spaceru, wspólnej kawy) oraz pomocy w szkole czy uczelni (zapoznanie z systemem edukacji, wsparcie przy rekrutacji, pomoc z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu).”

Inicjatywa tylko w kilka dni uzyskała wsparcie 24 towarzystw na Uniwersytecie Oxford, Cambridge i Yale, podpisały się pod nią także najlepsze ośrodki naukowe świata.

Pomysł jest realizowany poprzez platformę, która łączy dwie osoby: jedną z Polski (pełniącą rolę przyjaciela – mentora) oraz jedną z Ukrainy (przyjaciela potrzebującego wsparcia). Żeby dołączyć do projektu, wystarczy uzupełnić krótki formularz (w wersji elektronicznej lub papierowej), na podstawie którego osoby wykwalifikowane będą dobierać najbardziej kompatybilnych przyjaciół (czy to na podstawie wieku, miejsca zamieszkania, zainteresowań, czy języków, którymi dana osoba włada). Strona projektu: www.druhawemniemasz.com

Niezwykle istotne jest, żeby informacje o programie trafiły do jak największej liczy młodych osób zarówno z Polski, jak i z Ukrainy. Zachęcamy studentów UMCS do aktywnego włączenia się w inicjatywę oraz promowanie jej wśród swoich znajomych z Polski i Ukrainy.

Źródło: dr M. Kawecki, dyrektor Instytutu Lema

Проєкт „Маєш в мені друга”

19-річна Марія Трибус захоплена новими технологіями і вирішила показати їх найкрасивішу сторону. Вона ініціювала проект під назвою „Маєш в мені друга”, який перетворився на громадський рух підтримки молоді з Польщі та України.

Марія хотіла, щоб цифрові технології допомогли тисячам молодих українців, які почали навчатися в польських школах у зв’язку з війною. Разом із друзями вона створила справжню платформу для підтримки поляками громадян України. Як пишуть творці: „Це програма, створена польською молоддю для допомоги нашим українським одноліткам (старшокласникам та студентам). Наша діяльність зосереджена на двох напрямках: проста дружня підтримка (у вигляді бесіди, прогулянки, спільної кави) та допомога в школі чи університеті (знайомство з системою освіти, підтримка при вступі, допомога з акліматизацією на новому місці).”

Всього за кілька днів ініціативу підтримали 24 товариства в Оксфордському, Кембриджському та Єльському університетах, а також підписались під ініціативою найкращі дослідницькі центри світу.

Ідея реалізована через платформу, яка об’єднує двох людей: одну з Польщі (виконує роль друга – наставника) та одну з України (друга, який потребує підтримки). Щоб приєднатися до проекту, все, що вам потрібно зробити, це заповнити коротку форму (електронну або паперову версію), на основі якої кваліфіковані особи виберуть найбільш сумісних друзів (за віком, місцем проживання, інтересами чи мовами на яких розмовляє людина). Веб-сайт проекту: www.druhawemniemasz.com

Надзвичайно важливо, щоб інформація про програму охопила якомога більше молодих людей, як з Польщі, так і з України. Ми заохочуємо студентів UMCS активно долучатися до ініціативи та популяризувати її серед своїх друзів з Польщі та України.

Джерело: dr M. Kawecki, директор Інституту Lema

Новини/Aktualności