Підтримка українців в Хатці Жака (Chatka Żaka) / Wsparcie dla osób z Ukrainy w Chatce Żaka

Chatka Żaka oferuje pomoc i wsparcie dla osób przybyłych do Lublina w wyniku konfliktu na Ukrainie.

Przewidziana jest możliwość skorzystania z porady prawnej, pomocy tłumacza z języka ukraińskiego a także psychologa oraz osoby duchownej. Akademickie Centrum Kultury i Mediów zapewnia też dostęp do informacji – będzie można skorzystać m.in. z sali komputerowej z dostępem do internetu i urządzeń wielofunkcyjnych przystosowanych dla osób ukraińskojęzycznych.

Staramy się również o stworzenie ogólnodostępnej sieci wi-fi. Została też utworzona m.in. przestrzeń, gdzie mamy mogą przebywać ze swoimi dziećmi. W Chatce Żaka będzie można odpocząć, skontaktować się z najbliższymi oraz uzyskać niezbędne informacje. W tej dziedzinie pomocne jest Akademickie Radio Centrum, które nadaje audycje w języku ukraińskim co godzinę od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-9:30 i 15:30-17:30 oraz w soboty i niedziele w godzinach 8:30-10:30.

Ponadto Zespół Chatki Żaka w ścisłej współpracy z Wydziałem Pedagogiki i Psychologii, Centrum Europy Wschodniej, Centrum Kultury Fizycznej oraz wolontariusze oprócz wsparcia w bieżących potrzebach będą organizować zajęcia dla dzieci i młodzieży. W programie przewidziane są m.in.: zajęcia plastyczne, ruchowe, animacje dla dzieci, wzajemna nauka języka – prowadzone przez studentów ukraińskich i pracowników. Od 19 marca będzie się odbywać przegląd kina ukraińskiego.

UKR

Хатка Жака пропонує допомогу та підтримку особам, які приїхали до Любліна внаслідок конфлікту в Україні. Тут ви зможете скористатись юридичною консультацією, допомогою перекладача з української мови, а також психолога та священнослужителя. Між іншим, Академічний центр культури та медіа надає доступ до комп’ютерної кімнати та Інтернету, а також багатофункціональних пристроїв, пристосованих для україномовних осіб. Ми також працюємо над сформуванням загальнодоступної мережі Wi-Fi.

Крім того, ми створили простір, де мами можуть проводити час зі своїми дітьми. У Хатці Жака ви зможете відпочити, зв'язатися з близькими та отримати необхідну інформацію. Університетське радіо “Centrum” веде мовлення українською щогодини з понеділка по п’ятницю з 7:30 до 9:30 та з 15:30 до 17:30, а також у суботу та неділю з 8:30 до 10:30.

Команда Хатки Жака, у тісній співпраці з факультетом педагогіки та психології, Центром східної Європи, Центром фізичної культури і волонтерами, окрім допомоги у вирішенні поточних питань, організовуватиме заходи для дітей та підлітків. Програма включає, між іншим, заняття з образотворчого мистецтва, фізичну активність, анімацію для дітей, взаємне вивчення мови. Заняття будуть проводити українські студенти та працівники. З 19 березня відбуватиметься огляд українського кіно.

Новини/Aktualności

Kateryna Drozdiuk