Noc Sów 2022 na UMCS

19 marca 2022 roku już po raz czwarty odbyła się na Wydziale Biologii i Biotechnologii Noc Sów. Ze względu na ograniczenia epidemiczne, część wykładowa wydarzenia odbyła się online, ale wieczorem uczestnicy mieli możliwość usłyszeć i zobaczyć sowy podczas wycieczki terenowej do Starego Gaju.

Część wykładowa Nocy Sów 2022 na UMCS składała się z kilku prelekcji, które umożliwiły słuchaczom zdobycie przekrojowej wiedzy na temat sów. W wydarzeniu wzięła udział pani dziekan, dr hab. Joanna Czarnecka, prof. UMCS, która oficjalnie rozpoczęła spotkanie.

Pierwszy z wykładów miał formę treściwego leksykonu wiedzy na temat tych ptaków. Z kolejnych wykładów słuchacze dowiedzieli się jak obserwować sowy, jak te ptaki prezentują się w kulturze i jakie symbole są z nimi związane, poznali gatunki, które lubią otoczenie człowieka, a nawet poszerzyli swoją wiedzę o nocnych motylach. Spotkanie zgromadziło kilkadziesiąt osób z całego kraju, mimo dużej konkurencji w postaci pięknej pogody za oknem.

W wycieczce terenowej wzięło udział około 30 osób. Pogoda bardzo sprzyjała nasłuchiwaniu i obserwacji sów. Na niebie pojawił się Księżyc w pełni, dzięki któremu latarki stały się praktycznie zbędne. Uczestnicy mogli poznać zasady poruszania się po lesie nocą, wysłuchać opowieści o badaniach sów na terenie naszego województwa i porozmawiać z prowadzącymi o różnych ornitologicznych (nie tylko sowich) sprawach.
Puszczyki ze Starego Gaju nie zawiodły. Już po pierwszej stymulacji głosowej bardzo blisko jednej grupy odezwały się dwa samce i samica. Okazało się, że druga grupa usłyszała samca. Już po niecałej godzinie wśród uczestników wycieczki nie było żadnej osoby, która by nie słyszała sowy. Pierwsza grupa odnalazła później jeszcze jedną samicę.

- To niesamowite móc usłyszeć i zobaczyć sowę! I jeszcze zobaczyć w nocy swój cień przy świetle Księżyca!
- Takich rzeczy nie robi się na co dzień! – mówili uczestnicy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w wydarzeniu online oraz w wycieczkach 19 i 20 marca.
Dziękujemy tym, którzy włączyli się w przygotowanie tegorocznej edycji Nocy Sów.
Do zobaczenia za rok! Uhuu!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmów z wyprawy.

Samiec puszczyka:

Samica puszczyka:

    Aktualności

    Autor
    Agata Dzyr
    Data dodania
    24 marca 2022