Nominacje Profesorskie w Instytucie Nauk Chemicznych UMCS

Instytut Nauk Chemicznych pragnie poinformować, iż w ciągu ostatniego roku tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki chemiczne uzyskali: Prof. dr hab. Irena Malinowska, Prof. dr hab. inż. Marek Stankevič oraz Prof. dr hab. Beata Podkościelna. postanowienie z dn. 15 maja 2024 r. Serdecznie gratulujemy!

Sylwetni Profesorów:

Prof. dr hab. Irena Malinowska - absolwentka Wydziału Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Droga zawodowa - związana z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a obecnie z Instytutem Nauk Chemicznych i Wydziałem Chemii UMCS. Zainteresowania naukowe - chromatografia cieczowa:

  • zastosowanie jako metoda analityczna,
  • zastosowanie biomimetycznych układów chromatograficznych w przewidywaniu aktywności biologicznej związków chemicznych,
  • badanie wpływu pól zewnętrznych - magnetycznych i elektrostatycznych na oddziaływania w układach elektro- i magnetochromatografii oraz na retencję, wydajność, rozdzielczość takich układów chromatograficznych.

Autorka 103 publikacji, 7 rozdziałów w monografiach oraz współautorka 2 książek z tematyki chromatografii cieczowej. Promotorka 5 prac doktorskich. Kierownik Zakładu Chromatografii Planarnej w latach 2006-2019.

Prof. dr hab. inż. Marek Stankevič podstawowe wykształcenie zdobył na Litwie, gdzie uczęszczał zarówno do szkoły podstawowej jak i liceum. W roku 1995 rozpoczął studia magisterskie na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej, które ukończył w roku 2000 obroną pracy magisterskiej pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Janusza Rachonia, zatytułowanej „Nowa metoda syntezy związków typu >P(S)OH i P(S)SH”. Również w roku 2000 rozpoczął studia doktoranckie w Instytucie Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk pod kierunkiem prof. dr hab. inż. K. Michała Pietrusiewicza, które ukończył obroną pracy doktorskiej w 2005 roku, zatytułowanej „BH3 jako czynnik redukujący o kompleksujący w chemii fosforu – nowe syntezy i aplikacje fosfinoboranów i hydroksyfosfinoboranów”. W trakcie studiów doktorskich odbył 6-miesięczy staż naukowy w University of Oxford (Wielka Brytania) w zespole prof. Johna M. Browna, a po uzyskaniu stopnia doktora – roczny staż podoktorski w Ecole Polytechnique (Francja) w zespole dr Duncana Carmichaela. Po odbyciu stażu podoktorskiego uzyskał angaż w Zakładzie Chemii Organicznej Wydziału Chemii UMCS na stanowisku adiunkta. W 2014 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk chemicznych, w dyscyplinie chemia rozprawą zatytułowaną „Redukcja Bircha w chemii związków fosforoorganicznych”. W roku 2016 został mianowany kierownikiem Zakładu Chemii Organicznej WCh UMCS, którą to funkcję pełnił do 2022 roku. W 2018 roku został zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego, z kolei w roku 2024 uzyskał tytuł profesora nadany przez Prezydenta RP.

Zainteresowania naukowe prof. Stankeviča koncentrują się w obszarze szeroko rozumianej chemii organicznej, ze szczególnym uwzględnieniem syntezy i reaktywności związków organicznych oraz heteroorganicznych, stereochemii, reakcji katalitycznych oraz stereoselektywnych jak również potencjalnymi aplikacjami związków organicznych w przemyśle.

Prof. Stankevič jest autorem i współautorem 49 publikacji naukowych, 11 rozdziałów w monografiach oraz ponad 100 prezentacji konferencyjnych w formie wykładów, komunikatów oraz posterów. Był również kierownikiem trzech projektów badawczych finansowanych przez MNiSW oraz NCN, jak również opiekunem naukowym w projektach PRELUDIUM oraz Diamentowy Grant.

W ramach działalności dydaktycznej prof. Stankevič prowadzi zajęcia w ramach przedmiotów związanych z chemią organiczną dla studentów I stopnia studiów na Wydziale Chemii UMCS jak również zajęcia ze studentami Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UMCS. Był promotorem 6 doktoratów, 7 prac magisterskich, 16 prac licencjackich oraz 2 prac inżynierskich.

***

 Prof. dr hab. Beata Podkościelna ukończyła studia magisterskie na Wydziale Chemii UMCS na kierunku chemia w roku 1997. Od roku 1998 związana jest zawodowo z UMCS, początkowo pracując na stanowisku inżynieryjno-technicznym (1998-2003), a następnie asystenta (2003-2009) i adiunkta (2009-2016). W 2016 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk chemicznych, od 01.10.2018 roku jest nauczycielem akademickim na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Chemii Polimerów.

Obszar zainteresowań naukowych prof. dr hab. Beaty Podkościelnej obejmuje: syntezę nowych monomerów i polimerów, zastosowanie różnych technik polimeryzacji do syntezy polimerów, modyfikację chemiczną polimerowych mikrosfer, fotochemię, fizyko-chemiczne i termiczne badania polimerów, modyfikację chemiczną i zastosowanie ligniny do syntezy materiałów polimerowych, syntezę kompozytów, blend polimerowych i materiałów hybrydowych.

Jej dorobek naukowy zawiera: 3 patenty, 6 zgłoszeń patentowych, 172 publikacje naukowe (w tym 107 z bazy Journal Citation Report, 8 publikacji spoza bazy, 57 rozdziałów w monografiach, 65 prezentacji ustnych oraz ok. 144 prezentacji posterowych na konferencjach krajowych i zagranicznych. H-index 20, cytowania 1035 (Web of Science).

Uczestniczyła w realizacji 11 grantów naukowych, w tym 7 finansowanych przez UE lub akcję COST. W ramach akcji Cost CA17128 i 18220 była przedstawicielem w Member of Management community z ramienia Polski. Odbyła 8 krótkoterminowych staży naukowych m.in. KTH, Sztokholm, Szwecja, ISPE National Academy of Sciences of Ukraine, Kijów, Universite de Reims Champagne-Ardenne, Francja.

Na podkreślenie zasługuje jej działalność dydaktyczna i organizacyjna oraz szeroka współpraca z wieloma ośrodkami zagranicznymi (Szwecja, Hiszpania, Ukraina, Macedonia). Była promotorem w czterech zakończonych przewodach doktorskich. Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego 64. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chemicznego, 11-16 września 2022 w Lublinie. Jest członkiem komitetów naukowych wielu konferencji; oraz komisji Rozwoju i Promocji Osiągnięć Młodych Naukowców Oddziału PAN w Lublinie; Komisji Nauk Inżynieryjno-Technicznych, Oddział PAN w Lublinie; komitetu redakcyjnego czasopisma Polimery a także przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Chemicznego oddział lubelski w kadencji 2022-2024. Od 1.10.2023 roku jest kierownikiem Katedry Chemii Polimerów, UMCS.

Prof. Podkościelna angażuje się we współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Była wykonawcą dwóch grantów z Inkubatora przedsiębiorczości a jej wynalazki były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych wystawach m.in. Złotym Medalem INTARG®2022, Pucharem Europe France Inventeurs 2022, czy złotym medalem na InnoWings 2022 i 2023.

źródło: Wydział Chemii UMCS

    Nauki ścisłe i przyrodnicze

    Data dodania
    10 lipca 2024