Lubelski Festiwal Piosenki Autorskiej i Poetyckiej im. J. Kaczmarskiego „Metamorfozy Sentymentalne”

Lubelski Festiwal Piosenki Autorskiej i Poetyckiej im. J. Kaczmarskiego „Metamorfozy Sentymentalne” o ogólnopolskim zasięgu istnieje od 2012 roku. Festiwal, oprócz popularyzacji twórczości Jacka Kaczmarskiego, ma również na celu promocję młodych artystów tworzących własne teksty i wykonujących je na scenie. Lubelskie „Metamorfozy” nagradzają wykonawców poezji śpiewanej, a w sposób szczególny piosenkę autorską.

Duże znaczenie dla rangi Festiwalu mają członkowie jury. Są to osoby, które zasiadają wśród jurorów największych festiwali w Polsce. W poprzednich edycjach byli to: Jan Poprawa, Jerzy Satanowski, Krzysztof Gajda, Jan Wołek, Marek Tercz. Od pierwszej edycji z „Metamorfozami” związana jest Prorektor ds. Studenckich Urszula Bobryk oraz Piotr Selim.

Laureaci „Metamorfoz” otrzymują nagrody pieniężne oraz są typowani do wzięcia udziału w najważniejszych festiwalach promujących piosenkę literacką w Polsce, m.in. do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Corocznie w programie „Metamorfoz Sentymentalnych”, oprócz koncertów konkursowych, znajdują się koncerty poświęcone Jackowi Kaczmarskiemu w wykonaniu najwyżej cenionych zespołów w Polsce, takich jak Kwartet ProForma czy Trio Łódzko-Chojnowskie. Wyjątkowe są również recitale piosenki autorskiej. Na „Metamorfozy” zapraszani są autorzy i wykonawcy, którzy zdobyli nagrody i popularność na ogólnopolskich festiwalach piosenki literackiej. Niejednokrotnie są to muzycy, którzy, pomimo iż mają na swoim koncie płyty i liczne koncerty w całej Polsce, są nieznani lubelskiej publiczności i debiutują w Lublinie podczas „Metamorfoz Sentymentalnych”. W poprzednich edycjach występowali m.in. Paweł Wójcik, Łukasz Majewski czy Justyna Panfilewicz.

Na Festiwalu nie może zabraknąć występu Gwiazdy, dlatego w sobotni wieczór publiczność może usłyszeć dobrze znanych wykonawców, takich jak Mirosław Czyżykiewicz czy Marek Gałązka.

Tradycją „Metamorfoz” są imprezy towarzyszące: wykłady, projekcje filmów, wernisaże czy dyskusje panelowe. Są one związane z motywem przewodnim każdej edycji, który jest zaczerpnięty z twórczości Jacka Kaczmarskiego w wersji uwspółcześnionej i poszerzonej.

Festiwal „Metamorfozy Sentymentalne” jest ceniony w Polsce za organizację i wspaniałą, twórczą atmosferę.

Strona internetowa festiwalu

Metamorfozy Sentymentalne na Facebooku

Bezpośredni kontakt: festiwal@metamorfozysentymentalne.pl