Lato polonijne na UMCS

To już 27 edycja Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Lublinie. W tym roku w tradycyjnych kursach nauczania cudzoziemców języka polskiego na Uniwersytecie Marii Curie–Skłodowskiej weźmie udział 131 słuchaczy z 21 krajów świata. Głównie z krajów sąsiednich, czyli Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Rosji, ale także z takich egzotycznych krajów jak Kongo, Nowa Zelandia, Kazachstan, Tadżykistan, Uzbekistan, Kanada oraz Stany Zjednoczone.

fot. Karina Sochacka

Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej jest jednym z kursów języka polskiego, które organizowane są  w ramach tak zwanego Lata Polonijnego w Centrum Języka i Kultury Polonii i Cudzoziemców Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej. Jest to trzytygodniowy kurs przeznaczony dla osób, które pragną udoskonalić wiedzę o języku polskim oraz kulturze polskiej, jak również dla osób, które nie posiadają jej w tym zakresie. Jest to głównie lektorat języka polskiego i kultury ogólnie rozumianej, czyli historia Polski, historia kultury polskiej, literatura polska, historia filmu, religia w Polsce, historia kulturowa Żydów polskich. Oprócz tego słuchacze uczestniczą w warsztatach teatralnych, kultury żywego słowa, translatoryki i wielu innych. Zajęcia prowadzone są w  grupach 10 – 15 osobowych w języku polskim i angielskim, w zależności od preferencji oraz poziomu znajomości języka. W tym roku kurs odbywał się w terminie 10 – 21 lipca 2017r.

Skąd idea?
Historia szkoły letniej sięga lat 60. Około 41 lat temu zaczęto prowadzenie Letniej Szkoły dla obcokrajowców. Prowadził te zajęcia prof. Jan Mazur, późniejszy dyrektor i współzałożyciel Centrum. Szkoła była filią polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, który był jednostką pionierską w organizowaniu kursów wakacyjnych w Polsce. Początkowo kursy te były prowadzone przy polonistyce, następnie inicjatywę tę przejął Instytut Filologii Polskiej UMCS. Od 1991 roku za organizację i prowadzenie Letniej Szkoły Języka I Kultury Polskiej odpowiada Centrum.

Jak wyglądają zajęcia?
Lektorat z języka polskiego to 55 godzin lekcyjnych. Dzielony jest on na trzy poziomy w zależności od zaawansowania uczestników: dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych. Wykłady i zajęcia prowadzone są przez pracowników naukowych UMCS w siedzibie Centrum, przy ulicy Weteranów 18. Na zakończenie kursu uczestnicy Szkoły Letniej otrzymują zaświadczenia i dyplomy. Dużą popularnością cieszą się zajęcia z poezji polskiej na poziomie zaawansowanym. Na czym one polegają? Na to pytanie odpowiedziała prowadząca zajęcia mgr Róża Ciesielka-Musamech:  „Są to zajęcia, które mają za zadanie przybliżyć słuchaczom polską poezje. Żeby się przekonali, że poezja nie jest czymś strasznym i zobaczyli, że nie jest niczym  trudnym interpretowanie poezji nawet, kiedy się nie zna do końca języka.”

Co sadzą o kursie letnim prowadzonym przez UMCS uczestnicy zajęć? Na te i wiele innych pytań znalazłam odpowiedz na korytarzach Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców.

Zapytałam uczennice na poziomie zaawansowanym, jakie wrażenie towarzyszą im po odbytych zajęciach? „Bardzo mi się wszystko podobało.  Jestem nauczycielem, więc dlatego bardzo ważny jest dla mnie styl prowadzenia zajęć. Zajęcia dotyczą metodyki nauczania, więc na pewno będę wykorzystywała tę wiedzę na swoich lekcjach.”

Największy problem w języku polskim to…? „Liczebniki. Niestety tak.”

Jak spędzacie czas wolny? „Różnie spędzamy. Chodzimy na koncerty,  filmy, mamy różne wycieczki do ciekawych miejsc. Nowych miejsc dla nas. Jak dla ludzi, którzy nie mają do czynienia z językiem polskim na co dzień, ważne są takie wycieczki. Kultura jest taką nieodłączną częścią uczenia się o języku polskim. Ostatnim razem mieliśmy jeszcze wieczór kulturowy pieśni i tańca. Bardzo się to spodobało wszystkim. Każdy kraj przedstawiał swoją kulturę dlatego też chętnie uczyliśmy się jej.”

Czy są jakieś problemy z porozumieniem się z osobami z innych krajów? „Na naszych warsztatach są właśnie osoby ze wschodu: Białoruś, Ukraina, Rosja, Kazachstan, Mołdawia. Nie ma wielkiego problemu. Wszyscy znamy język polski, więc możemy się w nim dogadać”

Gdzie mieszkacie podczas pobytu w Polsce? „Mieszkamy w akademikach. My akurat w Babilonie.”

Czy to jest wasz pierwszy raz na w szkole letniej? „Ja byłam w Białymstoku w szkole letniej,  ale w Lublinie jestem po raz pierwszy.” „Ja już w Lublinie byłam na letniej szkole w 2012 r. i w 2014 r. Byłam na warsztatach „Wymiary polskości” - to w tym roku jestem po raz trzeci.” 

Autor: Karina Sochacka, studentka III roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej UMCS

Załącznik:

 Fotorelacja:

    Aktualności

    Data dodania
    26 lipca 2017