Książka miesiąca

 

 

Polscy Brazylijczycy = Brasileiro-Poloneses
Redakcja naukowa Witold Rewera, Fabricio J. Nazzari Vicroski.
Lublin : Wydawnictwo Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej, 2021. - 210 stron : fotografie, ilustracje, mapy ; 25 cm.
ISBN : 9788322794463


Owoce prac zespołu badawczego, kierowanego przez prof. Witolda Rewerę, są odważnym i potrzebnym krokiem w kierunku odzyskania pamięci o setkach tysięcy Polek i Polaków, którzy w wiekach XIX i XX byli indukowani przez różne czynniki społeczne i polityczne do wybrania egzotycznych antypodów ówczesnego świata jako miejsca życia, rozwoju i spełnienia. Książka służy przypomnieniu ich doświadczenia i tożsamości, roli, jaką odegrali w nowej rzeczywistości, związku z Ojczyzną, a także miejsca, które zajmują ich potomkowie w Brazylii.
dr hab. prof. KUL Andrzej Pietrzak
 
Ks. Kazimierz Długosz, prowincjał chrystusowców w Brazylii, zaświadczył, że nasi rodacy na emigracyjnej tułaczce nie czuli się opuszczeni, mogąc czuć opiekę Królowej Polski. Wszechobecne credo: Polonia semper fidelis. Przypomina  ono potomkom Polaków ich korzenie oraz wzywa do wierności wierze ojców. Polskie dziedzictwo językowe łączy pokolenia, ojczysta tożsamość wciąż jest widoczna i z dumą kultywowana. Oby także w Polsce zechciano o tym wiedzieć w imię oczekiwanej konstruktywnej współpracy.
Witold Rewera
 
Źródło: https://wydawnictwo.umcs.eu/zapowiedzi/226/polscy-brazylijczycybrasileiro-poloneses-t-1--witold-rewera-fabricio-j-nazzari-vicroski