Delegacja z Wydziału Filologicznego w Woli Uhruskiej

Obchodzony 1 czerwca Międzynarodowy Dzień Dziecka był okazją do wspólnego spotkania pracowników i studentów Wydziału Filologicznego UMCS (Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa, Instytut Nauk o Kulturze) z nauczycielami i uczniami z Zespołu Szkół w Woli Uhruskiej oraz przedstawicielami lokalnej społeczności. W skład 21-osobowej delegacji z ramienia UMCS weszli: dr hab. Joanna Tarkowska, prof. UMCS, Zespół ds. Współpracy ze Szkołami na kierunku rusycystyka, dr hab. Ewa Białek, koordynator ds. promocji Wydziału Filologicznego na kierunku rusycystyka, opiekun SKNR, dr Beata Maksymiuk-Pacek, koordynator ds. promocji Wydziału Filologicznego na kierunku kulturoznawstwodr Swietłana Szaszkowa oraz studenci reprezentujący cztery kierunki i trzy koła naukowe: Magdalena Banaszczuk, Karolina Czerska, Marharyta Lihmanouskaya, Anna Marchyk, Agnieszka Raczyńska, Dagmara Sokołowska, Mateusz Koszeluk, Mateusz Krupski, Adrian Wasilewski (rusycystyka, Studenckie Koło Naukowe Rusycystów), Daria Sanderska, Wanesa Zielonka, Daniel Żółkiewski (kulturoznawstwo, Studenckie Koło Naukowe Kultury i Sztuki), Małgorzata Adamczyk, Dawid Kobylański, Klaudia Korpysa, Julia Pietras, Tomasz Sokołowski (polonistyka, produkcja medialna, Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów).

Uczniowie wzięli udział w Wielkiej Grze Terenowej zorganizowanej przez Zespół Szkół w Woli Uhruskiej we współpracy z partnerami: UG w Woli Uhruskiej, 19 Nadbużański Batalion Obrony Terytorialnej w Chełmie, Placówka Straży Granicznej w Woli Uhruskiej, Placówka Straży Granicznej w Zbereżu, Posterunek Policji w Woli Uhruskiej, OSP Wola Uhruska, GOSiR w Woli Uhruskiej, LKS Vitrum w Woli Uhruskiej, Cement „Gryf’” Chełm, Nadleśnictwo Sobibór, Koło Wędkarskie PZW w Woli Uhruskiej, Rada Rodziców przy ZS w Woli Uhruskiej, UMCS Wydział Filologiczny, Biblioteka Gminna w Woli Uhruskiej, Parafia Rzymskokatolicka pw. Ducha Świętego, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Włodawie.

Gra obejmowała XI Stacji Zadaniowych i odbyła się pod patronatem Wójta Gminy Wola Uhruska. Uczniowie podzieleni na trzy kategorie wiekowe (klasy I – III, IV – VI, VII – VIII) odwiedzali kolejno wszystkie stacje, zdobywając zaliczenie za wykonywane zadania. Na malowniczo położonej Stacji Zadaniowej UMCS, którą odwiedziło ponad 100 uczniów, dyżurowali studenci wraz z dr hab. Ewą Białek oraz dr Beatą Maksymiuk-Pacek (przygotowanie zadań: studenci pod kierunkiem dr hab. Ewy Białek, dr Beaty Maksymiuk-Pacek oraz dr hab. Joanny Szadury, prof. UMCS). Na uczniów czekały zagadki, rymowanki, ciekawostki dotyczące języka polskiego i rosyjskiego, a także kultury polskiej, najmłodsi uczniowie z grup o wdzięcznych nazwach Bystrzaki, Koniki Polne, Świerszcze i in. śpiewali też piosenki. Spotkania z uczniami odbywały się w atmosferze sprzyjającej zarówno nauce, jak i zabawie. Dla wszystkich uczestników były symboliczne upominki w postaci gadżetów z logotypem UMCS.

Z kolei uczniowie klas starszych wzięli udział w krótkich warsztatach z języka rosyjskiego prowadzonych przez Annę Marchyk i Mateusza Koszeluka, studentów rusycystyki (przygotowanie materiałów warsztatowych: dr Katarzyna Oszust-Polak, Zespół ds. Współpracy ze Szkołami na kierunku rusycystyka, dr Dorota Głuszak, koordynator Zespołu ds. Współpracy ze Szkołami na kierunku rusycystyka). Uczniowie otrzymali także materiały informacyjne UMCS z ofertą kształcenia.

Kolejnym punktem programu było oficjalne podpisanie porozumień o współpracy naukowej i dydaktycznej między Zespołem Szkół w Woli Uhruskiej a Katedrą Językoznawstwa Słowiańskiego i Katedrą Literaturoznawstwa Słowiańskiego oraz Instytutem Nauk o Kulturze. O dotychczasowej wieloletniej już współpracy szkoły w Woli Uhruskiej ze slawistami i kulturoznawcami wypowiedziały się dr hab. Joanna Tarkowska, prof. UMCS oraz dr Beata Maksymiuk-Pacek. Po złożeniu podpisu przez dyrektora Zespołu Szkół mgr. Mirosława Koniecznego odbyło się podsumowanie wyników Wielkiej Gry Terenowej. W dyskusji głos zabrali przedstawiciele instytucji współorganizujących, w wypowiedziach podkreślali zalety tego nowatorskiego projektu edukacyjnego. Na zakończenie wójt Gminy Wola Uhruska Jan Łukasik wręczył współorganizatorom pamiątkowe medale oraz dyplomy z podziękowaniami.

Wyjazd delegacji z Wydziału Filologicznego odbył się z inicjatywy dr hab. Joanny Tarkowskiej, prof. UMCS (Katedra Literaturoznawstwa Słowiańskiego), we współpracy organizacyjnej z dr hab. Joanną Szadurą, prof. UMCS, Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Filologicznego, dr hab. Ewą Białek, dr Dorotą Głuszak i dr Beatą Maksymiuk-Pacek oraz mgr Barbarą Uljasz, kierownik Biura Promocji i Popularyzacji Nauki. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie do współpracy i gościnne przyjęcie. Dziękujemy także pracownikom i studentom za wkład w organizację wyjazdu promocyjnego.

Tekst: E. Białek

Zdjęcia: zbiory SKNR, E. Białek, M. Krupski, A. Marchyk i in.

    Kronikalia

    Data dodania
    2 czerwca 2023