Komunikat nr 5 z dn. 03. grudnia 2018 roku

 

Komunikat Komisji Zakładowej „Solidarność” Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej                                     

3 grudnia 2018 roku

(w kadencji 2018-2022)                                   _                    www.solidarnosc.umcs.lublin.pl

 

RELACJA Z SEMINARIUM  DLA  ZWIĄZKÓW  ZAWODOWYCH

            Z inicjatywy Krajowej Sekcji Nauki 23 listopada 2018 roku odbyło się w Warszawie seminarium, na którym przedstawiono istotne aspekty wdrażania na uczelniach wyższych Ustawy 2.0. Obradom przewodniczyła Krystyna Andrzejewska z UAM w Poznaniu. Z ramienia naszego Związku udział wzięli: Anna Gromada i Jacek Kot. Przypomniano terminy wdrażania poszczególnych postanowień ustawy, w tym dostosowania do przepisów ustawy najważniejszych wewnętrznych aktów prawnych uczelni, tj. statutu, regulaminu organizacyjnego, regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania. Podkreślono rolę związków zawodowych i konieczność ich udziału w pracach nad tymi aktami, a zwłaszcza w uzgadnianiu z rektorem regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania. Regulamin pracy powinien określać prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników, warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, czas pracy dla nauczycieli akademickich i pracowników niebędących nauczycielami, pensum dydaktyczne, urlopy, dni wolne, sposób przebywania na terenie zakładu pracy w trakcie wykonywania pracy i po godzinach itp. W regulaminie wynagradzania należy uwzględnić wszystkie kwestie finansowe dla nauczycieli (zgodnie z ustawą) i pracowników niebędących nauczycielami, (konieczność opracowania nowych tabeli stanowisk i nowych siatek płac), dodatki funkcyjne, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, dodatki za pracę w warunkach szkodliwych lub uciążliwych, premie, nagrody rektora, nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne, pośmiertne, „trzynastki” itp.

            Na zakończenie Przewodniczący KSN Dominik Szczukocki, dziękując wszystkim zebranym za przybycie i zaangażowanie, zachęcał do odwiedzania strony KSN (http://www.solidarnosc.org.pl/ksn/pl/), gdzie są publikowane informacje z bieżących uzgodnień z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczących Ustawy 2.0.

 

INFORMACJA Z ZEBRANIA KZ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” UMCS  20. 10.  2018 r.

USTAWA 2.0

Projekt przyszłej struktury UMCS

            Zebrani zapoznali się ze wstępnym projektem struktury UMCS, przedstawionym na posiedzeniu Senatu przez Władze uczelni w dniu 7 listopada br. Projekt przewiduje podział uczelni na 6 wydziałów, odpowiadających w większości dziedzinom nauki (Artystyczny, Humanistyczny, Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, Nauk Społecznych, Prawa, Ekonomiczny). Na wydziałach,  na różnych kierunkach będą  kształceni studenci. Dyscypliny nauki będą przynależne do instytutów.

            Każdy wydział obejmować będzie: pion badań naukowych z instytutami dyscyplinarnymi i stojącymi na ich czele dyrektorami oraz pion dydaktyczny z dziekanem wydziału i prodziekanami ds. kierunków studiów. Obszarem wspólnym dla obu pionów będzie kolegium dziekańskie składające się z: dziekana wydziału, prodziekanów, dyrektorów instytutów, dyrektora szkoły doktorskiej.

            Projekt przewiduje powołanie 3 szkół doktorskich: nauk humanistycznych, nauk społecznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych podległych konwentowi szkół doktorskich, który z kolei podlegać będzie rektorowi lub wskazanemu prorektorowi. Projekt przedstawia też wewnętrzną strukturę szkoły doktorskiej.

Dyskusja

            Zebrani wyrażali zaniepokojenie brakiem oceny skutków tak dramatycznych zmian w strukturze uczelni dla poszczególnych grup pracowniczych.

            Obawę wzbudziło łączenie wydziałów posiadających różne kategorie a także brak określenia w projekcie kierunków studiów na poszczególnych wydziałach, w związku z czym trudno przewidzieć, jakie będzie zainteresowanie uczelnią wśród kandydatów na studia przy  najbliższej rekrutacji.

            Zauważono, że instytuty tych wydziałów, które mają być połączone w Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych oraz Wydział Nauk Społecznych, w zasadzie są już instytutami dyscyplinarnymi lub mogą być w takie instytuty przekształcone i koncentracja obecnych wydziałów w tak duże jednostki wydaje się nieuzasadniona.

            Zwrócono też uwagę na potrzebę uregulowania w statucie UMCS postanowień dotyczących oceny pracowników, w tym składu komisji ds. oceny i udziału w tej komisji   przedstawicieli związków zawodowych.

 100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

             Zebrani pozytywnie ocenili uroczyste spotkanie z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości zorganizowane przez KZ NSZZ „Solidarność” UMCS (relacja w Komunikacie nr 4.). Irmina Wawrzyczek w imieniu uczestników ww. spotkania podziękowała Przewodniczącemu Jackowi Kotowi i Organizatorom spotkania.

 SPRAWY SOCJALNE

             Zgodnie z uchwałą ZZD z dnia 13 marca br., działalność komisji wydziałowych i kół może być dofinansowana z funduszy KZ kwotą równą dwukrotności średniej miesięcznej składki związkowej w roku 2017 pomnożonej przez ilość członków w danej strukturze. Przewodniczący KZ zaapelował o realizację tej uchwały.

            Komisja Zakładowa zaakceptowała projekt zmian w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych opracowany przez Biuro Socjalne i Komisję Socjalną Związków Zawodowych UMCS. Istotną zmianą jest likwidacja wyprawki szkolnej, której środki zasilą pulę przeznaczoną na świadczenia rzeczowe dla dzieci. Pozostałe zmiany mają charakter porządkowy i jedynie doprecyzują niektóre obowiązujące postanowienia  regulaminu.

            Pomoc charytatywna: Komisja Zakładowa, korzystając ze środków funduszu charytatywnego postanowiła dofinansować kwotami po 500 zł. działalność następujących organizacji: Bractwo Miłosierdzia im Św. Brata Alberta, Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, Caritas Archidiecezji Lubelskiej (na świetlicę dla bezdomnych); a także akcję „Polacy – Rodakom”.

 SZKOLENIA ZWIĄZKOWE

             Przewodniczący KZ poinformował zebranych o szkoleniach organizowanych przez Zarząd Regionu Środkowowschodniego dla społecznych inspektorów pracy i szkoleniach dotyczących mobbingu w zakładzie pracy.

 

    Komunikaty 2018-2023

    Autor
    Irmina Wawrzyczek
    Data dodania
    3 grudnia 2018