Komunikat nr 4 z dn. 19. listopada 2018 roku

Obchody 100-lecia Niepodległości w "S" UMCS

Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

NUMER 4                                              LUBLIN                                    19 listopada 2018 roku

(w kadencji 2018-2022)                                   _                    www.solidarnosc.umcs.lublin.pl

 

SOLIDARNOŚĆ”  UMCS DLA NIEPODLEGŁEJ

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” UMCS uczciła setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uroczystym zebraniem, jakie odbyło się 12 listopada w Dworku Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie.

     Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego. Swoją obecnością świętujących związkowców zaszczycili: Jego Magnificencja Rektor UMCS prof. dr hab. Stanisław Michałowski, senator RP Stanisław Gogacz oraz wiceprzewodniczący Regionu Środkowowschodniego Marek Wątorski.

     Wielką sympatię swoim występem o charakterze patriotycznym wzbudziły dzieci z przedszkola nr 7 w Lublinie. Dzieci zatańczyły poloneza „Pożegnanie Ojczyzny” Ogińskiego, recytowały wiersze, m.in. „Kto ty jesteś” i śpiewały pieśni patriotyczne.

     Premier Jan Olszewski został uhonorowany pamiątkowym ryngrafem „Wiernym Solidarności w 100. rocznicę Niepodległości” z dedykacją ....Niech ten ryngraf „Wiernym Solidarności w Setną Rocznicę Niepodległości” będzie skromnym dowodem wdzięczności ludzi pracy i uznania dla Pana niezłomności w propagowaniu wartości Bóg, Honor i Ojczyzna. 

     Przewodniczący Jacek Kot przypomniał związki Premiera Jana Olszewskiego z Solidarnością (ekspert związkowy w latach 80–81, adwokat wielu opozycjonistów). Odczytał podziękowanie, jakie wystosowała Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” UMCS ...za zaangażowanie i wkład w rozwój i działalność Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, a szczególnie za współtworzenie pierwszego statutu „Solidarności” i rejestrację związku. Dziękujemy za wielkie poświecenie, serce i bezinteresowność, propagowanie wartości patriotycznych oraz idei wolności i solidarności. Pana działalność zawodowa, polityczna i społeczna jest wielkim wkładem w trwanie „Niepodległej”.

     Senator Stanisław Gogacz odczytał list od Premiera Jana Olszewskiego skierowany do KZ „Solidarność” UMCS, w którym Pan Premier podziękował za zaproszenie, wyraził żal z powodu nieobecności na spotkaniu i złożył życzenia z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

     W dalszej części spotkania zasłużeni członkowie NSZZ Solidarność UMCS zos  tali uhonorowani pamiątkowymi ryngrafami „Wiernym Solidarności w 100. rocznicę Niepodległości”. Ryngrafy i pisemne podziękowania wręczali JM Rektor UMCS prof. dr. hab. Stanisław Michałowski i Marek Wątorski.

     JM Rektor podziękował Związkowi za zaproszenie i za dobrą współpracę w sprawach pracowniczych.

Senator Gogacz wyraził wdzięczność za wieloletni udział Związku w akcji „Polacy Rodakom na Wschodzie”.

     Część artystyczną menuetem G-dur op. 14 nr. 1 Ignacego Paderewskiego, rozpoczął pianista Kamil Turczyn. Następnie zebrani wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu Małgorzaty Rudnickiej (sopran) przy akompaniamencie Kamila Turczyna (fortepian):

Mazurek Dąbrowskiego;  Gdy ostatnia róża zwiędła  I.J. Paderewskiego;  Leci liście z drzewa  K. Szymanowskiego; Hymn do miłości ojczyzny ze W. Sowińskiego słowami Ignacego Krasickiego; Ostatni mazur; Wojenka; Białe róże, a zachęcani przez Panią Małgosię, przyłączali się odważnie do śpiewu.

     Po części artystycznej odbyła się uroczysta kolacja. W miłej atmosferze znowu zabrzmiały pieśni patriotyczne – Marsz I Brygady, Piechota, Rozkwitały pąki białych róż, Polskie kwiaty, Serce w plecaku, Rozszumiały się wierzby płaczące, Czerwone maki na Monte Cassino.

     Spotkanie prowadził Przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” UMCS Jacek Kot. Miejsce jak również obecność zaproszonych członków Lubelskiej Chorągwi Husarskiej w strojach szlacheckich i husarskich nadały uroczystości szczególny klimat.

 Komisja Zakładowa składa serdeczne podziękowania wyróżnionym osobom za wieloletnią działalność związkową w obronie godności, praw i interesów pracowniczych oraz życzy dalszej owocnej pracy w szeregach NSZZ „Solidarność”. 

                                                   ZMARŁA KOL. KRYSTYNA STANIKOWSKA

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 8 listopada 2018 r. w Zemborzycach. Zmarłą pożegnała rodzina i bliscy. W pogrzebie licznie uczestniczyli pracownicy Wydziału Chemii UMCS, a także dziekani wydziału. Była też delegacja i poczet sztandarowy KZ NSZZ „Solidarność” UMCS. W mowie pożegnalnej Pani prodziekan Małgorzata Grabarczyk  przedstawiła drogę zawodową Zmarłej. Powiedziała, że Krystyna Stanikowska była wspaniałym pracownikiem i wzorem człowieka, osobą bezkonfliktową, przyjazną, otwartą na potrzeby innych.

            Józef Kaczor, wiceprzewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” UMCS powiedział, że Krysia, chociaż nie pełniła w Związku żadnych funkcji, odegrała ważną rolę. W latach 80 i 81 kserowała materiały związkowe; po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczyła w strajku w budynku Małej Chemii, a następnie w Lubelskich Zakładach Naprawy Samochodów. Brała udział w działalności podziemnej Związku, a po jego relegalizacji także można było zawsze liczyć na Jej pomoc. Zakończył słowami „Cześć Jej Pamięci”, „Krysiu odpoczywaj w pokoju wiecznym”.

 

    Komunikaty 2018-2023

    Autor
    Irmina Wawrzyczek
    Data dodania
    20 listopada 2018