Kobiety na medal 2022

Już po raz dziesiąty lubelska redakcja Gazety Wyborcza zorganizowała plebiscyt „Kobiety na Medal”. Nagradzane są panie odnoszące liczne sukcesy m.in. w nauce, kulturze, sporcie, biznesie czy działalności społecznej. Z przyjemnością informujemy, że wśród nagrodzonych znalazły się: prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska - zastępca dyrektora Instytutu Nauk Biologicznych UMCS oraz popularyzatorka wiedzy z zakresu wirusologii, immunologii i wakcynologii, a także Małgorzata Hołub-Kowalik – zawodniczka AZS UMCS Lublin, medalistka olimpijska z Tokio.

Z powodu aktualnej sytuacji uroczystość wręczenia dyplomów została przeniesiona w czasie. Jak podkreślają organizatorzy: „Spotkamy się, kiedy te wszystkie złe rzeczy, które dzieją się na Ukrainie, w końcu dobiegną końca. Wierzymy, że stanie się to już wkrótce”. 

Poniżej prezentujemy krótkie biogramy wyróżnionych przedstawicielek UMCS:

Agnieszka Szuster-Ciesielska - profesor zwyczajny w Katedrze Wirusologii i Immunologii UMCS. Pełni także funkcję zastępcy Dyrektora Instytutu Nauk Biologicznych. Jest wirusologiem i immunologiem z 30-letnim doświadczeniem naukowym i dydaktycznym. W 2011 roku prof. Szuster-Ciesielska została wyróżniona nagrodą „Dr. Bares Award” w Międzynarodowym Konkursie na najlepszą publikację naukową w kategorii ‘Gastroenterologia i Hepatologia’. W tym samym roku za badania nad antygenem zarodźca jako składnikiem szczepionki przeciwko malarii otrzymała nagrodę naukową „Nagroda Marii Curie”. Podczas stażu naukowego w Stanford University School of Medicine w 2014 roku była członkiem zespołu badającego mechanizmy wnikania do komórek wirusów zapalenia wątroby typu C i Dengi. Pani Profesor opublikowała ponad 160 recenzowanych artykułów naukowych, a jej publikacje były cytowane ponad 1800 razy. Prof. Szuster-Ciesielska jest uznanym popularyzatorem wiedzy z zakresu wirusologii, immunologii człowieka i wakcynologii. Podczas pandemii rozpoczęła społeczną działalność na rzecz upowszechniania nauki. Wykorzystuje do tego celu media społecznościowe – Facebook i Twitter. Jej stronę „Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska – wirusolog & immunolog” obserwuje blisko 18 tys. użytkowników FB. Oprócz tego przeprowadziła ponad 20 wykładów popularyzujących wiedzę o wirusach i profilaktyce zdrowotnej oraz wspomagała akcje promujące szczepienia. Prof. Szuster-Ciesielska udzieliła ponad 100 wywiadów dotyczących aktualnej sytuacji pandemicznej w mediach lokalnych i ogólnopolskich.

Małgorzata Hołub-Kowalik – lekkoatletka, medalistka olimpijska na igrzyskach w Tokio 2020 w sztafetach. Utytułowana zawodniczka klubu AZS UMCS Lublin, którego barw broni od dwóch lat. Uzyskała złoty medal olimpijski w sztafecie mieszanej 4x400 metrów oraz srebro w sztafecie 4x400 metrów. Jest także wicemistrzynią świata w sztafecie 4x400 z 2019 r. i mistrzynią Europy w sztafecie 4x400 z 2018 r. Studiuje na UMCS, jest także żołnierzem zawodowym Wojska Polskiego.

Wieloletnią tradycją związaną z Dniem Kobiet w Lublinie stały się także wyróżnienia Prezydenta Krzysztofa Żuka, połączone z wręczaniem Medalu Prezydenta Miasta lubliniankom, które w działalności zawodowej i społecznej oraz w codziennym życiu budują przestrzeń dialogu, zrozumienia, odnoszą sukcesy i działają na rzecz lokalnej społeczności. W tym roku wśród pięciu nagrodzonych aż cztery panie związane są z naszym Uniwersytetem: prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska, dr hab. Katarzyna Radzik-Maruszak, prof. uczelni, Izabela Pastuszko oraz Barbara Boguta.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatkom! Pełna lista nagrodzonych oraz dodatkowe informacje znajdują się pod linkiem.

    Aktualności

    Data dodania
    8 marca 2022