KinoZofia - Światowy Dzień Filozofii

W czwartek, 15 listopada w ramach wieczornej KinoZofii wyświetlimy film, który w tym roku obchodzi swoją dwudziestą rocznicę premiery. Będzie to doskonała okazja do oceny trafności prognozy rozwoju naszej kultury, jaką w 1998 roku  Peter Weir zaprezentował w swoim dziele.

Czas i miejsce wydarzenia:

15 listopada, godzina 17:00, Aula WFiS (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4)

Opis

Jim Carrey wcielając się w młodego mieszkańca niewielkiej i spokojnej miejscowości, który jest nieświadomym uczestnikiem wielkiego reality-show, daje niezapomniany popis swoich aktorskich umiejętności, jakże różny od charakterystycznych dla niego satyrycznych ról komediowych. Sielankowy obraz życia głównego bohatera zaczyna zakłócać niejasne przeczucie, że każdy jego ruch jest obserwowany, a decyzje, które podejmuje, fobie na które cierpi, emocje jakie odczuwa nie są do końca jego własnymi. Chcąc się przekonać czy te obawy są uzasadnione, podejmuje pierwszą w życiu, całkowicie własną decyzję o ucieczce z tego sztucznego świata.

Po projekcji wspólnie z zaproszonymi do dyskusji gośćmi zastanowimy się, czy wizja przyszłości, jaką przedstawił nam Weir jest tak daleka od naszego współczesnego obrazu rzeczywistości. Czy obce nam są dziś rozterki, z jakimi boryka się tytułowy bohater filmu, dotyczące tego, co jest, a co nie jest w naszym życiu realne? Jak bowiem w świecie pełnym sztucznie kreowanych pozorów i manipulacji odnaleźć nić prawdziwości, która pomoże nam rozwikłać zagmatwany kłębek międzyludzkich relacji? Czy w erze kreowania własnego wizerunku oraz rosnącego nacisku na powszechną widzialność i obecność w sieci najdrobniejszych szczegółów naszego życia, pozostaje dla nas jakaś przestrzeń prywatności?

Paneliści:

  • dr hab. Tomasz Kitliński (filozof, performer i działacz społeczny)
  • mgr Grzegorz Michalik (filozof, pasjonat kina)
  • mgr Maciej Tuora (dziennikarz, literat)

Prowadzenie spotkania: Justyna Rynkiewicz, Maciej Wodziński.

Ostatecznie całą refleksję nad tym pamiętnym obrazem sprowadzić można do jednego zasadniczego pytania, od którego rozpoczniemy naszą dyskusję: Czy dziś, po 20 latach od premiery, film Weira dalej jest tak przerysowaną karykaturą rzeczywistości, czy może niebezpiecznie zbliża się do formatu filmu dokumentalnego?

Gdzie zaprowadzą nas udzielane na to pytanie odpowiedzi? Zobaczymy. WSTĘP WOLNY - ZAPRASZAMY!

Strona Wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/269217630333149

Wydarzenie jest częścią obchodów ŚWIATOWEGO DNIA FILOZOFII.

    Aktualności

    Data dodania
    14 listopada 2018