Umowa o pracę – czy tylko na piśmie?

Umowa o pracę jest ważna niezależnie od tego, w jakiej formie została zawarta. Najłatwiej jest egzekwować swoje prawa, gdy warunki pracy zostały zapisane. Ustalenia obowiązują również wtedy, gdy umowa ma formę ustną lub zachowania pracodawcy i pracownika wskazują na wolę nawiązania stosunku pracy.

Forma umowy o pracę – kodeks pracy

Zgodnie z art. 29 kodeksu pracy (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19740240141) umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie. Pracodawca musi przedstawić w formie pisemnej ustalenia dotyczące stron umowy, a także jej rodzaju i warunków przed dopuszczeniem pracownika do obowiązków. Poza tym, nie później niż w ciągu 7 dni od rozpoczęcia pracy, ma obowiązek pisemnie poinformować zatrudnionego o:

  1. normach czasu pracy: dobowej i tygodniowej,
  2. częstotliwości wypłaty pensji,
  3. wymiarze urlopu wypoczynkowego,
  4. długości okresu wypowiedzenia,
  5. układzie zbiorowym pracy,
  6. porze nocnej, miejscu i terminie wypłaty wynagrodzenia, sposobach: potwierdzania przybycia i obecności w pracy, a także usprawiedliwiania nieobecności – ten obowiązek występuje, jeśli pracodawca nie musi tworzyć regulaminu pracy.


Treść umowy o pracę

W umowie o pracę należy wskazać:

  • strony, rodzaj i data zawarcia umowy,
  • warunki pracy i płacy, ze szczególnym uwzględnieniem informacji takich jak:

– rodzaj pracy,

– miejsce jej wykonywania,
– wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem poszczególnych składników (w umowie o pracę widnieje wysokość pensji wyrażona kwotą brutto; płaca na rękę jest pomniejszona o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych),
– wymiar czasu pracy,
– termin rozpoczęcia pracy

 

Czy ustalenia ustne są wiążące?


Postanowienia umowy zawartej w formie ustnej lub w sposób dorozumiany (gdy zachowania stron wskazują na wolę nawiązania stosunku pracy) również obowiązują. Wynika to z art. 60 kodeksu cywilnego. Można powoływać się na tę ustawę również w odniesieniu do umów o pracę. Jest to zgodne z art. 300 kodeksu pracy: „W sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego”. Do zawarcia umowy o pracę dochodzi, gdy strony uzgodnią istotne kwestie, takie jak np. rodzaj umowy, wymiar czasu pracy, termin jej rozpoczęcia itp. Wynagrodzenie za wykonaną pracę przysługuje pracownikowi także wtedy, gdy nie istnieje pisemny dowód zawarcia stosunku pracy – wystarczą oświadczenia stron złożone do protokołu w trakcie rozprawy. Nie wynika to bezpośrednio z kodeksu pracy, ale z orzecznictwa sądowego. Potwierdzenie można znaleźć np. w:

    wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 17 września 2015 r., sygn. akt III AUa 1409/14( http://orzeczenia.lodz.sa.gov.pl/content/$N/152500000001521_III_AUa_001409_2014_Uz_2015-09-17_001 ),
    wyroku Sądu Najwyższego z dnia 4 listopada 2009 r., sygn. akt I PK 105/09 ( http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/orzeczenia2/i%20pk%20105-09-1.pdf ),
    wyroku Sądu Najwyższego z dnia 5 listopada 2003 r., sygn. akt I PK 633/02 ( http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia1/I%20PK%20633-02-1.pdf ).

 

***

oprac. pracuj.pl

 

    Kariera

    Autor
    Magdalena Oziomek
    Data dodania
    6 grudnia 2018