Śpiewnik Nahornego - koncert z cyklu "Made in #jazzUMCS"

  • Grupa docelowa
    Bez ograniczeń
  • Organizator
    Wydział Artystyczny UMCS
  • Miejsce
    duża sala widowiskowa ACK UMCS

Śpiewnik Nahornego - Made in #jazzUMCS
27 kwietnia 2017
duża sala widowiskowa ACK UMCS
godz. 19:00
wstęp wolny

Legenda polskiego jazzu - Włodzimierz Nahorny - wystąpi ze studentami UMCS.

Najlepsi wokaliści studiujący na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Wydziale Artystycznym UMCS zaśpiewają piosenki Włodzimierza Nahornego. W programie znajdzie się dwanaście piosenek Mistrza do tekstów m.in. Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego i Andrzeja Poniedzielskiego. Będzie słynny Jej portret, Księżyc nad Kościeliskiem i Czas rozpalić piec.

Jest to muzyka na wskroś oryginalna, nie mająca sobie równej. Najwyższej próby poziom artystyczny idzie w parze z fenomenem popularności. Piosenka Jej portret od lat stanowi niedościgniony wzorzec gatunku. Sztuka ambitna a jednocześnie zrozumiała i komunikatywna.

Włodzimierz Nahorny - fortepian
Mariusz Bogdanowicz - kontrabas
Sebastian Frankiewicz - perkusja

Wokaliści:
Paulina Głuszek
Katarzyna Motyka
Aleksandra Rudzińska
Martyna Sabak
Magdalena Sałamacha
Monika Szymczyk
Denys Hurin
Bartłomiej Kawałek
Tomasz Wiśniewski

Włodzimierz Nahorny - pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Jest absolwentem PWSM w Sopocie. Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to: I nagroda solistyczna i zespołowa na Jazz nad Odrą 64; II nagroda na Konkursie Młodych Muzyków Jazzowych w Wiedniu w 1966; I nagroda na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1967, którą odebrał z rąk Duke'a Ellingtona; I nagroda na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, kolejno, w 1972 i 1973 r.

Jest kompozytorem najsłynniejszej, powojennej, polskiej piosenki Jej Portret. Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim BIM-BOMEM, z zespołami Andrzeja Trzaskowskiego, Andrzeja Kurylewicza i wreszcie z Breakoutami w okresie ich największej popularności.

Jest osobowością niedefiniowalną. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Od debiutu wzbudza powszechne uznanie. Wybitny, niepowtarzalny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów. Jego idiom to pojęcie tak szerokie jak nieskończony jest wachlarz jego artystycznych dokonań. Jest człowiekiem o niespotykanej wrażliwości i skromności, jednocześnie pełnym energii i nowatorskich koncepcji.

Jego muzyka to poezja i refleksja. Wśród polskich jazzmanów twórca najbardziej słowiański i romantyczny. Przez krytyków nazwany Chopinem jazzu.

Zapraszamy!