Lubelski Festiwal Filmowy 2018: "Nastazja"

  • Miejsce
    ACK UMCS Chatka Żaka: Mała Sala Widowiskowa

8 listopada 2018 r. o godzinie 19:00 zapraszamy do Chatki Żaka na seans filmu "Nastazja" w ramach cyklu "Polskie Legendy" Lubelskiego Festiwalu Filmowego 2018.

Polskie legendy to nowy cykl, w którym chcemy przedstawić polskich twórców i ich filmy zrealizowane za granicą, które z różnych powodów nie są znane w naszym kraju. Wybór Andrzeja Wajdy na pierwszą edycję tego cyklu jest oczywisty. To najbardziej rozpoznawalny na świecie polski reżyser, który większość swoich dzieł zrealizował w rodzinnym kraju, a jego śmierć przed dwoma laty zamknęła trwającą ponad 60 lat epokę w naszej kinematografii. Wybraliśmy filmy, które według samego autora nie są dziełami spełnionymi. Jednak to na planie dwóch pierwszych szlifował swój warsztat i nabywał doświadczenia, które doprowadziło 20 lat później do międzynarodowego sukcesu „Dantona”. Wyjątkowość tych pokazów podkreśla też fakt, że żaden z wybranych przez nas filmów nie został wydany w Polsce ani na kasecie VHS, ani na płycie DVD czy Blu-ray. Nasz cykl jest więc niepowtarzalną okazją, by zapoznać się z nieznanymi produkcjami z bogatej filmografii Andrzeja Wajdy.

Nastazja, reż. Andrzej Wajda (Japonia) 1994, 97’

“Przez lata dręczył mnie niepokój, a później pewność, że istnieje jakieś lepsze rozwiązanie scenicznej wersji Idioty. Z pomocą przyszedł mi przypadek. Kiedy w 1981 roku odwiedziłem Kioto, grano tam Damę Kameliową. Tak poznałem Tamasaburo Bando, jednego z największych japońskich odtwórców ról kobiecych. [...] Teatralny spektakl Nastasja był swego rodzaju ewenementem, nic zatem dziwnego, że wzbudził takie zainteresowanie. Niestety, przedstawienie po wielokrotnej prezentacji w Tokio i Osace musiało zejść ze sceny ze względu na inne zobowiązania aktora. Wtedy powstał pomysł realizacji filmu, który mógłby utrwalić nasz spektakl, dając równocześnie szansę na pokazanie go szerszej widowni.”
Andrzej Wajda

Seansowi towarzyszyć będzie prelekcja, którą wygłosi Piotr Kotowski.


Wstęp wolny

Lubelski Festiwal Filmowy w Chatce Żaka

Sprawdź pełny program Festiwalu

Dołącz do wydarzenia na Facebooku