27. Studenckie Konfrontacje Filmowe: „Martwa natura”

  • Organizator
    Kino Studyjne Chatka Żaka
  • Miejsce
    ACK UMCS Chatka Żaka: Mała Sala Widowiskowa

Zapraszamy na seans filmu „Martwa natura”, który odbędzie się 30 marca 2020 r. o godz. 19:15. Po projekcji odbędzie się spotkanie autorskie z reżyserem filmu.

Martwa natura
reż. Sławomir Grünberg
Polska/USA 2019

Duży obraz – martwa natura – wisiał na ścianie, nad dziecięcym łóżkiem Lilki Elbaum w Łodzi. To była pierwsza rzecz, jaką widziała, kiedy się budziła i ostatnia, zanim zasnęła. Ten obraz wisiał w tym samym miejscu, być może od końca XIX wieku. Do wojny zamieszkiwała dom rodzina żydowska, podczas wojny niemiecka, a po wojnie rodzina Lilki. W rezultacie obraz stał się cichym świadkiem tragicznej historii łódzkich Żydów. Martwa natura została usunięta z mieszkania w październiku 1968 r., kiedy rodzina Lilki – wraz z większością polskich Żydów – została wydalona z Polski.Pociągają mnie projekty mówiące o konfliktach, dylematy moralne. Tematy kontrowersyjne, wzbudzające dyskusje. Lubię wyzwania. Jako emigrant jestem niezmiernie ciekaw nowego kraju, a zarazem mam odmienny od Amerykanów sposób widzenia tutejszego życia i ludzi.

Tak Sławomir Grünberg, absolwent wydziałów operatorskiego i reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej, a od 1981 roku ceniony w USA autor filmów dokumentalnych definiuje swoje artystyczne credo. Zachowuje w swoich filmach podwójne spojrzenie na świat, z dwóch perspektyw: tej polskiej i tej amerykańskiej.

Laureat prestiżowej  amerykańskiej nagrody za twórczość telewizyjną Emmy Award („Szkolna modlitwa. Społeczność w stanie wojny” – 1999). Autor zdjęć do dwóch filmów dokumentalnych nominowanych do Oscara: „Legacy” (2000) i „Sister Rose’s Passion” (2004). Inne filmy, które przyniosły Grünbergowi zasłużony rozgłos i kolejne nagrody, to: „Linia graniczna” (2002), „Dziedzictwo Jedwabnego” (2005), „Płonący facet” (2006), :Coming out po polsku” (2011), „Karski i władcy ludzkości” (2015), „Nie płacz, kiedy odjadę” (2016).

Za swoją twórczość został też wyróżniony przez Fundację Jana Karskiego, Fundację Guggenheima i Soros Justice Media oraz nagrodą DreamCatcher Award.

Sławomir Grünberg jest idealistą. Wierzy, że można naprawiać świat. Wierzy w działanie rozumu i idei. W serce zapadły mu ideały i wartości pionierskiej Ameryki. Nie zabiega o pieniądze i karierę. Korzysta z amerykańskiej wolności po to, by móc robić filmy niemające szans na komercyjny sukces. Filmy trudne, podejmujące kwestie drażliwe i niejednoznaczne. Niepokojące – pisała Maria Kornatowska, wybitna krytyczka filmowa.


Film jest prezentowany w ramach 27. Studenckich Konfrontacji Filmowych.

Karnety: 80 zł

Bilety: 15 / 12 zł

Sprzedaż biletów i karnetów:

  • 14.02.2020 w godz. 16:00-18:00
  • 15.02.2020 w godz. 18:00-20:00
  • 30 min przed seansami

Dołącz do wydarzenia na Facebooku