„DWA KOLORY: ŻÓŁTY I NIEBIESKI”: DO DOMU

  • Miejsce
    ACKiM UMCS Chatka Żaka: Duża Sala Widowiskowa

Zapraszamy na seans filmu "DO DOMU", który odbędzie się 28.03.2022 r. o godzinie 18.00 w Chatce Żaka. Film otrzymał Grand Prix na MFF w Bukareszcie w 2019 r., Grand Prix na MFF w Odessie w 2019 r., a także Ukraińskie Nagrody Filmowe w 2020 r. za reżyserię i rolę męską (A. Seitablajew).

DO DOMU
reż. Nariman Alijew
Ukraina 2019 (96 min)
w.: Achtem Seitablajew, Remzi Biliałow, Daria Barichaszwili

Po śmierci syna Nazima, walczącego o Ukrainę przeciwko separatystom w Donbasie, jego krymski ojciec Tatar stawia się by zabrać ciało na miejsce rodzinnego spoczynku i pochować je zgodnie z tradycją. W powrotną drogę zabiera się także młodszy brat zmarłego. Wspólna podróż to również szansa na odnalezienie drogi do siebie nawzajem. Historycznie to podróż jeszcze dłuższa: od pamięci o deportacji Tatarów z Krymu przez Stalina w latach 40. ub. wieku, do ich ponownego upokorzenia inwazją na Krym w 2014 roku.

Darmowy wstęp. 

Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie w tym Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka solidaryzuje się ze społeczeństwem ukraińskim w obliczu trudnych wydarzeń, jakich obecnie doświadcza.
Aby wesprzeć naszych wschodnich sąsiadów prowadzimy zbiórkę pieniężną dla osób z Ukrainy, w tym rodzin Studentów UMCS. 
Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/cx62ur
___________________

UKR

Запрошуємо на показ фільму “ДОДОМУ”, який відбудеться 28.03.2022 о 18:00 в Хатці Жака.

ДОДОМУ
реж. Наріман Алієв, Україна 2019 (96 хв)
в ролях Ахтем Сейтаблаєв, Ремзі Білялов, Дар'я Барічашвілі

Гран-прі на МКФ в Бухаресті в 2019 р.;
Гран-прі на МКФ в Одесі в 2019 р.;
Українська кінопремія, 2020 р. за режисуру та чоловічу роль (А. Сейтаблаєв).

Після смерті сина Назима, який воював за Україну проти сепаратистів на Донбасі, з'являється його кримський батько-татарин, щоб забрати тіло і поховати згідно з традиціями в Криму. Їде з ним також молодший брат померлого. Ця спільна подорож – це можливість знайти шлях один до одного. Історично, ця подорож є ще довшою: зі спогадів про депортацію татар з Криму Сталіним у 1940-х роках до їхнього повторного приниження після анексії Криму в 2014 році.

 

    Autor
    Paweł Bik
    Data dodania
    8 marca 2022