Dzień Nauki Polskiej

Albert Einstein powiedział niegdyś: Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć, jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej Nauki. Ten, kto go nie zna i nie potrafi się dziwić, nie potrafi doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zdmuchnięta świeczka. 19 lutego mamy okazję świętować wyjątkową tajemnicę Nauki w Dzień Nauki Polskiej. W murach UMCS hołdujemy Jej codziennie, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jaka jest istota Nauki i dlaczego w zasadzie stała się dla nas tak ważnym aspektem życia.

Sejm RP w 2020 roku ustanowił 19 lutego świętem państwowym, aby docenić dokonania polskich naukowców, ich potrzebę odkrywania świata oraz rolę Nauki w kształtowaniu ewolucji społecznej w wymiarze edukacyjnym i obywatelskim. Tę datę wybrano z uwagi na szczególną okazję, jaką stanowią urodziny Mikołaja Kopernika, uznając wartość jego wybitnych zasług w dziedzinie astronomii.

Przełomowe odkrycia takie jak polon i rad, teoria heliocentryczna, międzynarodowy język esperanto czy choćby projektor kinowy z małą przenośną kamerą dokonane zostały właśnie przez Polaków i na zawsze odmieniły naszą codzienność.

Inicjatywa Święta Nauki Polskiej w dużej mierze kładzie nacisk na niezmiernie istotną misję szkół wyższych w pielęgnowaniu polskiego dziedzictwa badawczego w środowisku studentów i naukowców oraz służy zachęcaniu do pójścia w ślady wybitnych polskich odkrywców i badaczy.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej od początku swojego istnienia może poszczycić się znaczącymi osiągnięciami naukowymi nie tylko w krajowej, ale również międzynarodowej przestrzeni badawczej.  Świadczą o tym liczne, prestiżowe nagrody, współpraca z zagranicznymi ośrodkami akademickimi czy obecność na listach światowych rankingów naukowych, np. zestawieniu najbardziej wpływowych ludzi Nauki „World’s Top 2 % Scientists”, gdzie w ubiegłym roku znalazło się aż 18 naukowców związanych z UMCS-em. Warto przy tym dodać, że nasza Uczelnia jako jedna z pierwszych przyczyniła się do rozwijania dorobku polskiej Nauki sprzed drugiej wojny światowej i wzmacniała go dzięki kolejnym, wielkim dokonaniom naukowców UMCS. Jednym z głównych zadań stała się kontynuacja działalności dydaktycznej ośrodków badawczych utraconych po wojnie (Wilno, Lwów) w wyniku zmiany granic.

Współcześnie polscy naukowcy coraz częściej stają się autorami naukowych rewolucji, tworzą prestiżowe, interdyscyplinarne zespoły badawcze.

W tak szczególnym dniu, wszystkim pracownikm nauki życzymy odwagi w podejmowaniu wyzwań naukowych, uważności na otoczenie i ciągłej gotowości do rozwoju i przekraczania granic.

Wszystkiego najlepszego!

 

    Data dodania
    18 lutego 2022