Spotkania z fizyką - 10.03.2018 r. - Nadprzewodnictwo na krawędzi: realizacja kwazicząstek Majorany - prof. dr hab. Tadeusz Domański

  • Grupa docelowa
    uczniowie szkół, nauczyciele fizyki, kandydaci na studia na Wydziale Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS
  • Organizator
    Dyrekcja Instytutu Fizyki UMCS
  • Miejsce
    Aula Instytutu Fizyki im. St. Ziemeckiego, (I piętro, budynek B - Średniej Fizyki)

"Spotkania z fizyką" to jedna z form popularyzacji fizyki, mająca na celu przybliżenie uczniom szkół ponadgimnazjalnych, nauczycielom, a także innym zainteresowanym ciekawych zagadnień fizycznych. Wykłady - uzupełnione atrakcyjnymi doświadczeniami - prowadzą doświadczeni wykładowcy uniwersyteccy, co sprawia, że spotkania cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem od 1992 roku. W ramach tych spotkań prezentowane są aktualne problemy nurtujące fizyków. Spotkania odbywają się corocznie w każdą sobotę marca o godzinie 10:15 w Auli Instytutu Fizyki UMCS.

Program "Spotkań z fizyką" (2018 r.) 


10.03.2018 r., godz. 10.15

Nadprzewodnictwo na krawędzi: realizacja kwazicząstek Majorany - prof. dr hab. Tadeusz Domański

Intensywne badania przeprowadzone w ostatnich kilkunastu latach wykazały, że klasyfikacja materiałów pod kątem pasmowej budowy ciał na izolatory, półprzewodniki lub przewodniki staje się już nieaktualna ze względu na kluczowe znaczenie efektów topologicznych. W tym kontekście również realizacja topologicznej fazy nadprzewodzącej prowadzi do jakościowo nowych zjawisk. Jednym z nich jest pojawienie się kwazicząstek Majorany, czyli cząstek całkowicie równoważnych swoim antycząstkom. W referacie przedstawię przegląd współczesnych faktów doświadczalnych oraz zarys perspektywy wykorzystania tych kwazicząstek w nowoczesnych urządzeniach nanoelektronicznych, m.in. jako bity kwantowe (qubits) całkowicie odporne na dekoherencję.  


Wszelkich dodatkowych informacji udziela dr Jerzy Kraśkiewicz
tel.: (81) 537-6163
e-mail: kraskiew@poczta.umcs.lublin.pl
Wstęp wolny.

    Data dodania
    12 lutego 2018