Cykl wykładów z astrofizyki - Wykład nr 7 - Podróż do wnętrza Układu Słonecznego - 25.01.18 r.

  • Grupa docelowa
    studenci, studenci doktoranci fizyki, pracownicy Instytutu Fizyki, społeczność akademicka, mieszkańcy Lublina i regionu
  • Organizator
    Instytut Fizyki UMCS
  • Miejsce
    Aula Instytutu Fizyki im. St. Ziemeckiego, (I piętro, budynek B - Średniej Fizyki)

Szanowni Państwo,

wszystkie zainteresowane osoby serdecznie zapraszamy na cykl otwartych wykładów z astrofizyki (23.11.2017 r. - 25.01.2018 r.).


25.01.2018 r.

Wykład nr 7. Podróż do wnętrza Układu Słonecznego - prof. dr hab. Krzysztof Murawski

(planety gazowe, ich najciekawsze księżyce (Tryton, Tytan, Europa, Ganimedes) i pola magnetyczne, asteroidy, planety skaliste, podróż po Marsie, zmieniające się pole magnetyczne Ziemi, najcielplejsza planeta w Układzie Słonecznym - Wenus)

Poznamy pozostałe planety gazowe z jedynym znanym księżycem w Układzie Słonecznym posiadającym własne pole magnetyczne, czy pokrytym lodem księżycem Jowisza o nazwie Europa. Na planetach skalistych znajdziemy największy krater wulkaniczny i największy kanion. Na jednej z planet rozwija się życie, część z nim posiada własne pole magnetyczne i rozbudowane jonosfery oraz atmosfery i być może wodę. Jedna z planet skalistych - Wenus - obraca się wokół własnej osi przeciwnie do innych planet sprawiając, że dzień na Wenus trwa dłużej niż rok.


Wykłady odbywają się w czwartki  o godz. 17.00 w Auli Instytutu Fizyki im. St. Ziemeckiego (budynek B, I piętro).  

Wykładowcyprof. dr hab. Krzysztof Murawski i prof. dr hab.  Marek Rogatko (Katedra Fizyki Teoretycznej - Zakład Astrofizyki i Teorii Grawitacji Instytutu Fizyki UMCS).

    Data dodania
    2 listopada 2017