Cykl wykładów z astrofizyki - Wykład nr 6 - Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? - 18.01.18 r.

 • Grupa docelowa
  studenci, studenci doktoranci fizyki, pracownicy Instytutu Fizyki, społeczność akademicka, mieszkańcy Lublina i regionu
 • Organizator
  Instytut Fizyki UMCS
 • Miejsce
  Aula Instytutu Fizyki im. St. Ziemeckiego, (I piętro, budynek B - Średniej Fizyki)

Szanowni Państwo,

wszystkie zainteresowane osoby serdecznie zapraszamy na cykl otwartych wykładów z astrofizyki (23.11.2017 r. - 25.01.2018 r.).


18.01.2018 r.

Wykład nr 6. Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? - prof. dr hab. Marek Rogatko
(planety pozaziemskie, gorące Jowisze, habitable zone- strefy zycia, układ planetrny Trapist 1)

Dane napływające z teleskopu Keplera i jego modyfikacji K2, teleskopu Hubble’a oraz interferometru MUSE, pokazują, że istnienie układów planetarnych planetarnych kosmosie jest dość powszechnym zjawiskiem. Do poszukiwania planet układ pozaziemskich (tzw.eksoplanet) stosuje się metodę Dopplera, pomiar zmiany blasku gwiazdy, mikrosoczewkowanie grawitacyjne czy też badanie polaryzacji pyłu w którym porusza się eksoplaneta. Najbliższe Słońca gwiazdy też posiadają planety. Ciekawym problemem jest badanie składu atmosfery planet, niektóre z nich posiadają atmosferę złożoną z tlenku węgla, metanu, dwutlenku węgla a nawet tlenku tytanu. Największym problemem jawi się sposób dotarcia w rozsądnym czasie do układów planetarnych mających ziemio podobne planety w woda w stanie ciekłym (będących w tzw. strefie życia).


Wykłady odbywają się w czwartki  o godz. 17.00 w Auli Instytutu Fizyki im. St. Ziemeckiego (budynek B, I piętro).  

Wykładowcyprof. dr hab. Krzysztof Murawski i prof. dr hab.  Marek Rogatko (Katedra Fizyki Teoretycznej - Zakład Astrofizyki i Teorii Grawitacji Instytutu Fizyki UMCS).

  Data dodania
  2 listopada 2017