Widowisko plenerowe "Bitwa nad Bugiem 1018-2018"

W dniach 21-22 lipca 2018 roku na błoniach nad rzeką Huczwą w Hrubieszowie zorganizowane zostanie niezwykłe widowisko plenerowe pn. Bitwa nad Bugiem 1018-2018 – tysiąc lat zwycięstwa.

Dokładnie 1000 lat temu w okolicach ujścia Huczwy do Bugu odbyła się jedna z ważniejszych bitew wczesnego średniowiecza na polsko-ruskim pograniczu. Barwnie opisywana przez średniowieczne źródła potyczka wojsk Bolesława Chrobrego i Jarosława Mądrego zakończyła się szybkim zwycięstwem przyszłego króla Polski.

W programie wydarzenia rekonstrukcja obozów wojów Bolesława Chrobrego i Jarosława Mądrego, kramy i pracownie rzemieślnicze oraz średniowieczna karczma. Zaprezentowana zostanie historia oręża i dawnych technik walki pieszej oraz przy wykorzystaniu jazdy, odbędą się turnieje bojowe drużyn wojów i łuczników oraz liczne pokazy.

Do udziału w bitwie zaangażowanych zostanie pół tysiąca osób, rekonstruktorów z terenu całej Europy. W inscenizacji wezmą udział wojowie piesi i konni, widowisko będzie miało przygotowaną oprawę lektorską, nawiązującą do znanych źródeł historycznych.

Patronat naukowy nad wydarzeniem sprawują: Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas e.V. an der Universität Leipzig (GWZO Lipsk) oraz Instytut Archeologii UMCS w Lublinie i Międzyuczelniane Naukowe Centrum Badawcze Filioque.

Szczegółowy program już wkrótce m.in. na stronie Muzeum w Hrubieszowie.

    Data dodania
    21 czerwca 2018