KinoZofia - Światowy Dzień Filozofii

  • Grupa docelowa
    Studenci, Kandydaci, Pracownicy
  • Organizator
    Wydział Filozofii i Socjologi, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
  • Miejsce
    Aula Wydziału Filozofii i Socjologii (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4)

W czwartek - 15 listopada 2018 r. - w ramach wieczornej KinoZofii wyświetlimy film, który w tym roku obchodzi swoją dwudziestą rocznicę premiery. Będzie to doskonała okazja do oceny trafności prognozy rozwoju naszej kultury, jaką w 1998 roku Peter Weir zaprezentował w swoim dziele.

KinoZofia - Światowy Dzień Filozofii

Czas i miejsce wydarzenia:

15 listopada, godzina 17:00, Aula WFiS (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4)

Opis:

Jim Carrey, wcielając się w młodego mieszkańca niewielkiej i spokojnej miejscowości, który jest nieświadomym uczestnikiem wielkiego reality-show, daje niezapomniany popis swoich aktorskich umiejętności, jakże różny od charakterystycznych dla niego satyrycznych ról komediowych. Sielankowy obraz życia głównego bohatera zaczyna zakłócać niejasne przeczucie, że każdy jego ruch jest obserwowany, a decyzje, które podejmuje, fobie, na które cierpi czy emocje, jakie odczuwa, nie są do końca jego własnymi. Chcąc się przekonać, czy te obawy są uzasadnione, podejmuje pierwszą w życiu, całkowicie samodzielną decyzję o ucieczce z tego sztucznego świata.

Po projekcji, wspólnie z zaproszonymi do dyskusji gośćmi, zastanowimy się, czy wizja przyszłości, jaką przedstawił nam Weir jest tak daleka od naszego współczesnego obrazu rzeczywistości. Czy obce nam są dziś rozterki, z jakimi boryka się tytułowy bohater filmu, dotyczące tego, co jest, a co nie jest w naszym życiu realne? Jak bowiem w świecie pełnym sztucznie kreowanych pozorów i manipulacji odnaleźć nić prawdziwości, która pomoże nam rozwikłać zagmatwany kłębek międzyludzkich relacji? Czy w erze kreowania własnego wizerunku oraz rosnącego nacisku na powszechną widzialność i obecność w sieci najdrobniejszych szczegółów naszego życia pozostaje dla nas jakaś przestrzeń prywatności?

Paneliści:

  • dr hab. Tomasz Kitliński (filozof, performer i działacz społeczny)
  • mgr Grzegorz Michalik (filozof, pasjonat kina)
  • mgr Maciej Tuora (dziennikarz, literat)

Prowadzenie spotkania: Justyna Rynkiewicz, Maciej Wodziński

Ostatecznie całą refleksję nad tym pamiętnym obrazem sprowadzić można do jednego zasadniczego pytania, od którego rozpoczniemy naszą dyskusję: Czy dziś, po 20 latach od premiery, film Weira dalej jest tak przerysowaną karykaturą rzeczywistości, czy może niebezpiecznie zbliża się do formatu filmu dokumentalnego?

Gdzie zaprowadzą nas udzielane na to pytanie odpowiedzi? Zobaczymy. Wstęp wolny - zapraszamy!

Strona Wydarzenia na Facebooku>>

Wydarzenie jest częścią obchodów Światowego Dnia Filozofii

    Data dodania
    7 listopada 2018