Już 27 lutego podczas wydarzenia organizowanego przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej będzie można dowiedzieć się, czym charakteryzują się sowy, jaka jest ich dieta, poznać sowy Polski i sowy Lubelszczyzny, ale też ptaki z… Andów, pójść na wirtualną nocną wyprawę do jednego z lubelskich lasów i zetknąć się oko w oko z tymi tajemniczymi ptakami, a także nauczyć się, jak wykonać… własną sowę. Wydarzenie jest skierowane dla młodszych i starszych wielbicieli ptaków. Na dzieci czeka specjalna niespodzianka.
W tym roku „Noc Sów” na UMCS będzie miała trochę inną formę niż w poprzednich latach – z oczywistych powodów odbędzie się online. Mimo to „Noc Sów” będzie atrakcyjna: naukowcy i studenci przygotowali różnorodne wykłady, dotyczące charakterystyki sów, ich diety, opisu gatunków występujących w Polsce. Będzie można poznać rzadkie sowy Lubelszczyzny, a także sowy lasów tropikalnych Andów. Organizatorzy zapraszają też na wirtualną wycieczkę do nocnego lasu, gdzie będzie można spotkać się z nocnymi drapieżnikami oko w oko, a także warsztaty tworzenia z gliny dla dzieci, które przygotował Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym oraz Dział Historii i Kultury Regionu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Część atrakcji odbędzie się na żywo (początek 27 lutego o godz. 17.00), pozostałe (nagrane) dostępne będą do obejrzenia przez cały weekend poprzez serwis YouTube. Na najmłodszych uczestników czeka ciekawa niespodzianka, jej szczegóły zostaną podane wieczorem w dniu wydarzenia.
Wydarzenie nie wymaga zapisów i jest całkowicie darmowe. Dla porządku można zarejestrować się na stronie www.nocsow.pl. Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem platformy MS Teams, wszystkie niezbędne linki i szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.facebook.com/SKNBUMCS.
Osoba do kontaktu: Michał Zembrzycki, Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody UMCS, Studenckie Koło Naukowe Biologów UMCS, michal.zembrzycki@umcs.pl.
Program wydarzenia:
1) Część na żywo – start 27 lutego o godz. 17.00 poprzez platformę Microsoft Teams. Link do spotkania: LINK, kod zespołu (dla gości z UMCS): api26e5
17.00–17.15 – rozpoczęcie „Nocy Sów 2021 na WBiB UMCS”, przywitanie gości
17.15–17.45 – wykład „Przegląd sów Polski” – mgr Michał Zembrzycki (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
17.50–18:20 – wykład „Rzadkie sowy Lubelszczyzny” – dr hab. Marcin Polak, prof. UMCS (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
18.25–18.55 – wykład „Sowy lasów tropikalnych Andów” – dr hab. Marcin Polak, prof. UMCS (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
19.00–19.15 – ogłoszenie niespodzianki dla dzieci
2) Część nagrana – dostępna będzie na kanale YouTube Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS 27 lutego od godz. 9.00 do 28 lutego do godz. 22.00:
- „Ogólnie o sowach” – Maria Jach (Studenckie Koło Naukowe Biologów UMCS, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
- „Dieta sów” – Nikola Góral (Studenckie Koło Naukowe Biologów UMCS, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
- Warsztaty rzeźbienia w glinie dla dzieci - we współpracy Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym oraz Działem Historii i Kultury Regionu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
- „Nocna wycieczka do lasu” – mgr Agata Dzyr, mgr Michał Zembrzycki (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
Serdecznie zapraszamy!