Wystawa „Maria Skłodowska-Curie i kwiaty” - do 31 sierpnia w Ogrodzie Botanicznym UMCS

Rok 2017 jest szczególny dla Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - obchodzimy bowiem 150. rocznicę urodzin Patronki naszej Uczelni. Okrągły jubileusz urodzin Marii Curie-Skłodowskiej to doskonała okazja, aby przybliżyć jej sylwetkę i dokonania.

Pasja zdobywania wiedzy oraz niebywała determinacja uczonej doprowadziły do odkryć, które stały się impulsem rozwoju nowych gałęzi chemii, fizyki i medycyny. Skłodowska została pierwszą kobietą profesorem oraz kierownikiem laboratorium badawczego na Sorbonie. Dzięki swemu talentowi, uporowi oraz wytężonej pracy otrzymała dwie nagrody Nobla, została także uznana za największą uczoną wszechczasów przez prestiżowy magazyn „New Scientist”.

Maria Skłodowska jako dziecko spędzała wakacje u rodziny na wsi i tam pokochała drzewa oraz kwiaty. Będąc już uznaną uczoną najchętniej odpoczywała poza miastem, w czasie pieszych wędrówek i rowerowych wycieczek. Znana była także z tego, że uwielbiała róże – hodowała je w swoim ogrodzie i nieopodal laboratorium, w którym dokonała epokowych odkryć. Fascynacja przyrodą towarzyszyła jej tak naprawdę przez całe życie.

W ramach trwających na naszej Uczelni obchodów, pragniemy w nietypowy sposób uczcić tą wybitną uczoną i pokazać jej wielką pasję. W związku z tym, zapraszamy serdecznie do odwiedzania wystawy pt. „Maria Skłodowska-Curie i kwiaty”, które będzie dostępna do końca sierpnia w Ogrodzie Botanicznym UMCS (teren przed Dworkiem Kościuszków, wejście do Ogrodu od strony ulicy Willowej).

Ekspozycja zaprezentowana w tak niezwykłym, naturalnym otoczeniu przyrody, pozwoli poznać dotychczas mało znane oblicze naszej Noblistki.


Wystawa została przygotowana przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jej kuratorem jest Alicja Rafalska-Łasocha

    Autor
    Redakcja UMCS
    Data dodania
    25 lipca 2017