Joanna Kukier

Absolwentka bałkanistyki z 2014 roku

Kierunek studiów, rok ukończenia: filozofia - 2011, kulturoznawstwo - 2012, bałkanistyka - 2014, dziennikarstwo - 2014

Co najlepiej wspominasz ze studiów?

Na początku był przypadek. Na drzwiach dziekanatu nowej humanistyki zobaczyłam kartkę, że otwiera się nowa specjalność w ramach projektu: „UMCS na rynku pracy i gospodarki opartej na wiedzy” - BAŁKANISTYKA. Zdziwiłam się, że mamy taki kierunek (zupełnie zgodny z zainteresowaniami!) i niewiele analizując udałam się do biura projektów w celu zgłoszenia chęci udziału. Zapisy trwały dokładnie do tego dnia i okazało się, że jest jeszcze miejsce.  Wtedy zaczęła się przygoda! Przez dwa lata trwania projektu mieliśmy okazje wypróbować m.in. dwa lektoraty językowe, poznać kontekst historyczny Bałkanów oraz szeroko rozumianą kulturę półwyspu. Odbyliśmy również dwutygodniową praktykę wyjazdową po Bałkanach – zwiedziliśmy większość krajów tego egzotycznego rejonu. Wygrałam konkurs stażowy, dzięki czemu mogłam wyjechać i zamieszkać w ukochanym kraju – Macedonii. Początkowo staż przewidziany był w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Skopje, ale przez zmianę ambasadora w tamtym czasie, okazało się to niemożliwe. Żeby nie stracić okazji do wyjazdu zdecydowałam się na pracę w Centrum Wolontariatu Skopje, z którym współpracowałam już wcześniej. Oprócz pracy biurowej pomagałam w Dziennym Centrum dla dzieci z ulicy („Дневен Центар за деца на улица - Шуто Оризари”). Myślę, że wtedy zaczęły wahać się moje losy zawodowe. Poczułam, że warto pracować na rzecz drugiego człowieka.

Na czym polega Twoja praca?

Obecnie koordynuję projekt we współpracy z niemiecką fundacją „Pamięć, odpowiedzialność i przyszłość” pt.Wsparcie dla osób poszkodowanych przez Narodowe Socjalizmy i inne osoby w podeszłym wieku w Lublinie („Support for Victims of National Socialism and Other Elderly People in Lublin”) w Stowarzyszeniu „mali bracia Ubogich”. Działania organizacji skierowane są do osamotnionych osób starszych.  Pracuję również na Lubelskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz w Radiu Centrum jako reporter i wydawca wydarzeń w Redakcji Kultury. We wrześniu 2016 r. przedstawiciele lubelskich organizacji pozarządowych obdarzyli mnie zaufaniem i wybrali na członka Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin. W lutym 2017 r. zostałam doceniona przez kapitułę Angelusów i otrzymałam nagrodę w dziedzinie „Angelus Dobroczynności”.

Co jest fajnego w Twojej pracy?

Możliwość pracy na wielu płaszczyznach jednocześnie. Realizowanie pasji. Rozwój. Praca na rzecz drugiego człowieka. Interdyscyplinarna działalność.

Do czego przydały Ci się studia bałkanistyczne?

Ze wszystkich kierunków, które studiowałam, to właśnie bałkanistyka dostarczyła najbardziej sprecyzowanej wiedzy teoretycznej jak i praktycznej. Co najważniejsze, umożliwiła zdobycie doświadczenia podczas zagranicznego stażu oraz zamieszkanie na kilka miesięcy w sercu Bałkanów – pięknej i dzikiej Macedonii. Studia bałkanistyczne były piękną przygodą i cieszę się, że po części przypadek pozwolił studiować właśnie tą specjalność.

 

Staż w Macedonii: https://vimeo.com/111286884

Praktyka wyjazdowa po Bałkanach: https://vimeo.com/110119914

    Aktualności

    Data dodania
    2 marca 2017