Wynajem i udostępnianie przestrzeni

Opis technologii Inkubatora Medialno-Artystycznego w Chatce Żaka

Mała sala widowiskowa (140 miejsc)

Wielofunkcyjna sala widowiskowa z zapleczem garderobianym umożliwia organizację imprez artystycznych , konferencji, szkoleń i seansów kinowych. Posiada widownię na 150 miejsc i scenę o wymiarach 8x4m. Scena posiada pełne okotarowanie i możliwość podwyższenia przez zastosowanie podestów.

Wyposażona jest w dwie 32 wejściowe cyfrowe konsolety foniczne (front + scena) , które pozwalają na optymalną obsługę małych oraz średniej wielkości zespołów artystycznych. Odpowiednio zestrojony z akustyką sali system nagłośnieniowy JBL pozwala na ustawienie optymalnego dźwięku na widowni w zależności od charakteru wydarzenia. Z realizowanych koncertów możliwa jest rejestracja audio w systemie stereo i wielościeżkowym (do późniejszej obróbki).

Zainstalowana kamera umożliwia dokumentacyjne nagranie video z wydarzeń. Całość może być też transmitowana na żywo na antenę Radia Centrum lub do internetu (audio i video).

Zestaw oświetlenia sceny składa się ze specjalistycznych źródeł światła wykonanych w różnej technologii (żarowe, wyładowcze, LED) zainstalowanych na ruchomych sztankietach z możliwością dowolnej konfiguracji co do miejsca i sposobu świecenia. Programowana cyfrowa konsoleta świetlna pozwala na uzyskanie różnych efektów świetlnych i budowy całych scen świetlnych opracowanych i zapisanych na próbach i wywoływanych na żywo z pamięci konsolety podczas występu.

Podczas konferencji można korzystać z mównicy oraz zdalnie sterowanego przez prowadzącego pilotem rzutnika połączonego z komputerem do wyświetlania prezentacji i materiałów video na ekranie zamontowanym na ścianie za sceną lub telewizorach umieszczonych nad sceną. Bezprzewodowy system do tłumaczeń symultanicznych pozwala na tłumaczenie niezależnie w dwóch językach.

Zainstalowany cyfrowy projektor filmowy 3D Barco z panelem sterowania i serwerem kinowym pozwala na wyświetlanie filmów w systemie Dolby Digital z własnym dookólnym systemem nagłośnienia na opuszczanym elektrycznie ekranem filmowym.


Pracownia komputerowa

W pomieszczeniu znajduje się 15 wydajnych stacji komputerowych z zainstalowanym oprogramowaniem:

  • biurowym (pakiet Microsoft Office) 
  • do montażu i edycji wideo (Avid Media Composer)
  • do montażu i edycji dźwięku (Piramix)
  • oraz na wybranych stanowiskach Adobe Photoshop.

Stanowisko prowadzącego wyposażone jest identycznie jak ww. stacje komputerowe umożliwia dodatkowo prowadzenie prezentacji i wyświetlane materiałów video na zainstalowanym telewizorze plazmowym (50 cali + zestaw audio).


Zespół studia TV z reżyserką i centralną aparaturą

Zespół służy do realizacji programów telewizyjnych studyjnych w technologii cyfrowej HD/SD. Studio o powierzchni użytkowej 70 metrów kwadratowych wyposażone jest w sześć światłowodowych torów kamerowych z własnym zapisem kartowym. Kamery umieszczone są na statywach stacjonarnych i mobilnych, wyposażone w wizjery studyjne i zespół sterowania obiektywem, który umożliwia transfokację i korekcję ostrości.

Operatorzy mają kontakt z realizatorem poprzez interkom ( słuchawki z mikrofonem). W studiu zainstalowano oświetlenie zarówno żarowe, fluorescencyjne i LED zamontowane na pantografach przymocowanych do rusztu oświetleniowego i statywach. Zastosowanie konsolety świetlnej 24 obwodowej pozwala na dowolną konfigurację oświetlenia planu zdjęciowego. Zamontowane horyzonty pozwalają na wypełnienie tła, a horyzont niebieski i zielony pozwala na skorzystanie z efektu blueboxu i grennboxu. Rejestracja dźwięku może się odbywać zarówno z mikrofonów przewodowych jak i bezprzewodowych w połączeniu z 16 wejściową konsoletą cyfrową daje bardzo duże możliwości realizacji dźwięku. . Realizator ma kontakt z osobami w studiu za pomocą interkomu bezprzewodowego i zlecenia głośnikowego „na plan”. Realizator wizji ma do dyspozycji 12 wejściowy mikser wizyjny z funkcją efektów, umieszczania grafiki i napisów w trakcie realizacji programu.

Indywidualne ustawienia miksera (np. z prób) można zapisać na pendrivie poprzez wbudowany port USB i wykorzystać podczas realizacji programu. W studiu są monitory podglądowe 50” LCD umieszczone na wózkach. Dla pomocy prowadzącemu w studiu na jednej z kamer umieszczony jest prompter, na którym wyświetlany jest tekst do wygłoszenia bez konieczności posługiwania się czytaniem z kartki.

Zespół studyjny przewidziany jest do prostej rejestracji na magnetowidach cyfrowych akcji mającej miejsce w studiu TV jak też na realizację form złożonych z jednoczesnym wykorzystaniem magnetowidów podających i np. muzyki z odtwarzacza CD. W reżyserce umieszczone są stanowiska realizatorów (wizji, fonii i światła) obsługi generatora napisów i telepromptera, oraz technika obsługi torów kamerowych i magnetowidów.

Na znajdujących się w reżyserce monitorach oraz przy pomocy odsłuchów studyjnych i interkomu realizatorzy mają pełną możliwość kontroli nad przebiegiem programu. Urządzenia wykonawcze torów kamerowych, oświetlenia, przyrządy pomiarowe do oceny parametrów technicznych wizji i fonii, krosownice, generatory sygnałowe itp. umieszczone są w centralnej aparaturze.
Dla uatrakcyjnienia produkcji istnieje możliwość skorzystania z jazdy kamerowej i ramienia kamerowego.
Uzupełnieniem zespołu studia są w pełni wyposażone garderoby (na dwadzieścia osób) z dedykowanymi węzłami sanitarnymi i stanowiskami do charakteryzacji.

Posiadany sprzęt fotograficzny pozwala na wykorzystanie studia telewizyjnego jako studio fotograficzne.
Połączenie technologiczne Sali widowiskowej inkubatora i dużej Sali widowiskowej z reżyserką TV w obu tych salach są takie same możliwości realizacyjne jak w studiu TV.

System streamingowy umożliwia transmisję z odbywających się imprez do internetu.


Mobilne studio telewizyjne

Mobilne studio telewizyjne pozwala na realizację i transmisję do internetu programów telewizyjnych poza Chatką Żaka. Występuje w dwóch wersjach: małej i dużej.

Mała wersja realizowana jest w oparciu o kamery reporterskie (maksymalnie 4).
Umożliwia podstawowe funkcje realizacyjno-emisyjne:

  • Miksowanie obrazu i dźwięku
  • Dodawanie napisów
  • Rejestracja materiału realizowanego i z kamer
  • Transmisja do internetu

W wersji dużej posiada wszystkie funkcje zespołu studyjnego i jest zbudowany w oparciu o kamery studyjne.


Montażownie telewizyjne

Profesjonalny montaż wideo o jakości broadcastowej z oprogramowaniem AVID Media Composer do finalnej produkcji programów telewizyjnych, materiałów promocyjnych i reklamowych oraz innych, przeznaczonych do emisji w stacjach telewizyjnych, festiwalach, przeglądach itp. montowane programy realizowane w studio TV i materiały nakręcone w terenie. Pomieszczenie jest skomunikowane z reżyserką studia TV i kabiną lektorską. Stacja graficzna z oprogramowaniem Adobe Premiere i 3D Studio Max pozwala na wykonywanie prac w standardzie emisyjnym materiałów wideo jak również z zakresu grafiki komputerowej, fotografii cyfrowej i animacji. Możliwe jest opracowywanie materiałów w wersji z napisami w wielu językach (nauczanie na odległość).


Kontakt:

tel. 81 533 32 01

kom. +48 506 005 028

rezerwacje@ack.lublin.pl