Informatyka - studia pierwszego stopnia

Interesują Cię komputery i możliwości, jakie dają nowe technologie. Nawet czas spędzony na grach komputerowych nie uważasz za stracony: strategia, logiczne myślenie, analiza dostępnych opcji, szybki czas reakcji oraz oczywiście języki obce. Teraz przyszedł czas na kolejny poziom – tym razem w edukacji. Wiesz, że do zaliczenia będzie dużo przedmiotów ścisłych i czeka Cię niejeden naprawdę trudny egzamin. Jesteś jednak do tego wszystkiego dobrze przygotowany i lubisz skomplikowane zadania. Teraz po prostu musisz poznać teoretyczne podstawy praktycznej wiedzy, którą już po części posiadasz. Oraz oczywiście rozwijać ją dalej. W końcu technologia cały czas idzie do przodu, a Ty sam chcesz robić coraz ciekawsze i bardziej zaawansowane rzeczy. Jesteś świadomy tego, że  informatyka jest dziedziną, w której, aby nie wypaść z obiegu, ciągle trzeba się uczyć, być na bieżąco z nowinkami i cały czas poszerzać swoją wiedzę. 

Jeśli ciekawi Cię, jakie przedmioty znajdują się w programie studiów, możesz to sprawdzić w Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów.

Specjalności

Brak. Profilowanie wykształcenia odbywa się poprzez wybór przedmiotów spośród obszernego katalogu przedmiotów fakultatywnych. 

Co po studiach?

Specjaliści branży IT to obecnie najbardziej poszukiwani pracownicy na rynku, a ze względu na ciągły rozwój technologii z pewnością się to nie zmieni. Swoją wiedzę i umiejętności będziesz mógł więc wykorzystać np. jako pracownik naukowy w wyższych uczelniach, instytutach badawczych lub w przemysłowych centrach rozwojowych. W firmach IT zajmujących się budową, wdrażaniem lub administracją narzędzi i systemów informatycznych. Jako administrator systemów i sieci komputerowych oraz sieci www, programista aplikacyjny i systemowy, projektant i analityk systemów baz danych czy systemów decyzyjnych. Jako projektant i administrator sieci LAN/WAN, administrator baz danych czy analityk systemowy. Możesz kierować zespołami projektowo-programistycznymi czy wdrożeniowymi lub być konsultantem ds. wdrożeń systemów informatycznych w przedsiębiorstwach. Znajdziesz też zatrudnienie jako specjalista w administracji państwowej i samorządowej oraz przedsiębiorstwach, instytucjach i firmach korzystających na co dzień z systemów informatycznych. Z tym wykształceniem masz praktycznie nieograniczone możliwości pracy w zawodzie. Oczywiście możesz też dalej poszerzać swoją wiedzę, np. na studiach II stopnia lub podyplomowych.

Możliwości w trakcie studiów:

 • rozwijanie zainteresowań w kołach naukowych,
 • realizacja własnych projektów studenckich,
 • działalność w Samorządzie Studentów, 
 • działalność edukacyjna: prowadzenie warsztatów maturalnych, koła matematycznego dla olimpijczyków czy organizacja „Potyczek matematycznych” dla szkół ponadgimnazjalnych,
 • udział w konferencjach, wydarzeniach popularyzujących naukę, piknikach oraz spotkaniach naukowych,
 • udział w projektach i zajęciach organizowanych przez firmy z branży IT,
 • nowoczesne zaplecze dydaktyczno-naukowe, pracownie wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę,
 • program praktyk przemysłowych w instytutach badawczych, przemysłowych centrach rozwojowych i placówkach zajmujących się ochroną zdrowia (m.in. Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie, PZL Świdnik, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, Uniwersytet Medyczny w Lublinie),
 • staże i praktyki w wiodących firmach w kraju i zagranicą,
 • programy wymiany studenckiej (DAAD, Erasmus+ Tempus, Sokratesi MOST),
 • profesjonalne doradztwo w Biurze Rozwoju Kompetencji UMCS.

 Informatyka - studia drugiego stopnia

Specjalności

Brak. Profilowanie wykształcenia odbywa się poprzez wybór przedmiotów spośród obszernego katalogu przedmiotów fakultatywnych.