Wydział Politologii UMCS zaprasza

Przypominamy, że już jutro, 23 lutego od godziny 16:00 w Auli im. Ignacego Daszyńskiego na Wydziale Politologii UMCS (Plac Litewski 3) rozpoczną się „Nocne korki z WOS-u”, czyli nocna powtórka do matury z wiedzy o społeczeństwie i historii najnowszej.

Organizatorzy w niekonwencjonalny i ciekawy sposób proponują maturzystom utrwalenie i usystematyzowanie wiedzy, zdobycie nowych umiejętności przydatnych do zadowalającego zdania egzaminu dojrzałości i wyboru kierunków studiów w obszarze nauk społecznych. Jest to także skuteczna edukacja przez łączenie teorii z praktyką, sprawdzenie się w sytuacji ekstremalnej, jaką jest nauka nocą, możliwość spotkania i poznania środowiska akademickiego, jego zwyczajów, a także zasad przyjętych na uczelni wyższej.

Podczas wykładów omówione zostaną następujące zagadnienia:
- Unia Europejska 2018 - stan procesu integracyjnego,
- system źródeł prawa w Rzeczypospolitej Polskiej,
- władza ustawodawcza i wykonawcza w świetle Konstytucji z 1997 r.,
- SEJM RP – organy i funkcjonowanie – symulacja obrad,
- Samo-Rząd jako podstawowa forma organizacji lokalnego życia,
- demokracja bezpośrednia w wymiarze formalnym i praktycznym,
- doktryna polityczna liberalizmu - historia i współczesność.


Jednocześnie Wydział Politologii UMCS zaprasza na spotkanie autorskie połączone z premierą książki Anne Applebaum pt. „Czerwony głód”. Wydarzenie odbędzie się 1 marca br. (czwartek) o godz. 17:00 w Auli im. Ignacego Daszyńskiego na Wydziale Politologii UMCS (Pl. Litewski 3).


"Czerwony głód" - najnowsza książka nagrodzonej Pulitzerem autorki „Gułagu” i „Za żelazną kurtyną” - to wstrząsająca opowieść o Wielkim Głodzie na Ukrainie. Anne Applebaum ukazuje, że klęska ta w istocie była drugim, po Holocauście, największym aktem ludobójstwa w Europie XX wieku. Udowadnia, że trzy miliony Ukraińców zmarło z głodu w wyniku przemyślanych, celowych działań Stalina. To także książka o uruchomionej przez Stalina machinie propagandy i dezinformacji mającej na celu zatuszowanie faktu istnienia i skali głodu.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Organizatorami spotkania są: Wydział Politologii UMCS, Gazeta Wyborcza, Wydawnictwo Agora oraz Radio Tok FM.

    Informacje prasowe

    Data dodania
    22 lutego 2018