Święto Pszczół oraz otwarcie Pasieki UMCS

Ogród Botaniczny UMCS zaprasza 8 sierpnia br. (niedziela) w godz. 11.00-18.00 do udziału w obchodach „Święta Pszczół”. Będziemy wspólnie zastanawiać się i uczyć, jak pomóc naszym skrzydlatym zapylaczom. Tego dnia szczególnie zwrócimy uwagę na 5 Zasad Przyjaciół Pszczół. Będzie to świetna okazja do nauki i zabawy dla całych rodzin. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.

W programie:

12:00 - spacer ścieżką roślin miododajnych

12:30* - wykład pt. "Na nic pszczoły, gdy zabraknie kwiatów - literacko o bioróżnorodności i odpowiedzialności człowieka za środowisko" prowadzi Piotr Różyński

13:15* - wykład pt. "Możliwe sposoby ochrony zapylaczy - nowe preparaty chroniące pszczoły oraz wzmacniające ich odporność przed pestycydami" prowadzi dr hab. Aneta Ptaszyńska, prof. UMCS

14:00 - spacer ścieżką roślin miododajnych

14:00* - wykład pt. "Jak wspierać zapylacze i cieszyć się pięknym ogrodem?" prowadzi
dr Anna Rysiak

14:45* - wykład pt. "Więcej niż miód: edukacyjna i kulturalna rola miejskich pasiek na przykładzie funkcjonowania Miejskiej Pasieki Artystycznej CSK w Lublinie" prowadzi Marcin Sudziński

15:30 - rozstrzygnięcie konkursu na "Najciekawszy pszczeli strój"

16:00 - rozstrzygnięcie konkursu "Portret dzikiego zapylacza"

16:00 - spacer ścieżką roślin miododajnych

*zapraszamy do zapisów telefonicznych pn-pt. 8:00-14:30 pod nr 81 743 49 00.


Ponadto: konsultacje w zakresie opieki nad pszczołami, obserwacje życia pszczelej rodzin, zdrowa żywność i kosmetyki z wykorzystaniem produktów pochodzenia pszczelego, kiermasz miodów i roślin oraz wystawa domków dla dzikich zapylaczy.

Organizatorzy zapraszają także do udziału w licznych konkursach: na najciekawszy pszczeli strój, rozpoznawanie roślin miododajnych, podchody „Śladami pszczół wśród roślin miododajnych” czy „Portret dzikiego zapylacza” (regulamin dostępny na stronie Ogrodu www.garden.umcs.pl w zakładce Aktualności).  

Wśród atrakcji są również ciekawe warsztaty: domki dla dzikich zapylaczy, portrety kwiatów na drewnie, świece z wosku pszczelego, woreczki zapachowe, "kwietna łąka" (wielkoformatowy rysunek wykonany przez dzieci).

Bilet wstępu w tym dniu wynosi 4 zł. Darmowy wstęp dla dzieci do lat 5. Osoby w pszczelich przebraniach mają bezpłatny wstęp i mogą wziąć udział w konkursie na najciekawszy pszczeli strój. Zapraszamy do wejścia od ul. Willowej

Otwarcie PASIEKI UMCS (informacja dla mediów)

Zapraszamy serdecznie przedstawicieli mediów na otwarcie Pasieki UMCS, które odbędzie się 8 sierpnia br. o godz. 11:30 podczas „Święta Pszczół” w Ogrodzie Botanicznym UMCS (wejście od ul. Willowej). W uroczystym otwarciu wezmą udział zaproszeni goście z lubelskich uniwersytetów, urzędów, instytucji i organizacji ze środowiska pszczelarskiego.

Pasieka ma służyć przede wszystkim celom edukacyjnym - nie będzie ogólnodostępna dla gości Ogrodu ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających i pszczół. Wkrótce pojawi się oferta przyszłorocznych zajęć w pasiece skierowana do dzieci i młodzieży szkolnej.

Przedstawicieli mediów zapraszamy w niedzielę (8.08) o godz. 11:25 do namiotu Ogrodu Botanicznego, skąd zaproszeni goście wyruszą na uroczyste otwarcie Pasieki UMCS oraz spacer ścieżką roślin miododajnych.

    Informacje prasowe

    Data dodania
    4 sierpnia 2021