Salon Polityki z Janiną Paradowską

30 marca o godz. 12.00 w sali 110 Wydziału Politologii UMCS odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Salon POLITYKI". Gościem wydarzenia będzie Janina Paradowska.

Janina Maria Paradowska to polska dziennikarka i publicystka, od 1991 dziennikarka tygodnika „Polityka”, absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i studiów podyplomowych z dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Rozpoczęła pracę w zawodzie jako dziennikarka „Kuriera Polskiego”, w którym zajmowała się tematyką społeczną. Na początku lat 80. była m.in. szefową struktur NSZZ „Solidarność” w należącym do Stronnictwa Demokratycznego Wydawnictwie „Epoka”. Pracowała również w redakcji „Życia Warszawy”, gdzie m.in. pełniła funkcję kierownika działu politycznego. Brała udział w relacjonowaniu prac stolika młodzieżowego Okrągłego Stołu.

W 1991 dołączyła do zespołu redakcyjnego „Polityki”, którego jest komentatorką polityczną, a także inicjatorką Salonów „Polityki” i prowadzącą spotkania z tego cyklu z udziałem polityków, przedsiębiorców, przedstawicieli mediów i kultury. Współpracowała także z TVP, prowadząc program publicystyczny „Gorąca Linia”, a na antenie Superstacji program „Puszka Paradowskiej”. Prowadzi zajęcia na studiach dziennikarskich Collegium Civitas.

Jest autorką książki „A chciałam być aktorką...” wydanej w 2011 i laureatką licznych nagród branżowych, m.in. Nagrody im. Adolfa Bocheńskiego (1997), Nagrody Wieczystej Fundacji im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich (1999), Nagrody im. Andrzeja Urbańczyka (2004). W 2002 została także nagrodzona Złotą Akredytacją do Sejmu jako najlepsza dziennikarka prasy ogólnopolskiej.
Wyróżniona także doroczną nagrodą Grand Press – tytułem najlepszego dziennikarza 2002. W 2011 otrzymała Nagrodę Kisiela „za własny głos”.

Organizatorami spotkania są: Studenckie Koło Dziennikarskie Wydziału Politologii oraz Tygodnik Polityka.

    Informacje prasowe

    Data dodania
    30 marca 2015