Rozmowa nt. praw człowieka - z ekspertką UMCS

Zapraszamy do zapoznania się z rozmową nt. praw człowieka – z dr Julitą Rybczyńską

Zapraszamy do zapoznania się z rozmową nt. praw człowieka – z dr Julitą Rybczyńską z Katedry Stosunków Międzynarodowych w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji UMCS na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

- Prawa człowieka mają charakter powszechny, czyli przysługują każdej osobie bez względu na jej status społeczny, miejsce zamieszkania czy inne uwarunkowania kulturowe i społeczne albo cechy osobiste. Państwa powinny je respektować w stosunku do swoich obywateli i do cudzoziemców. Oczywiście oddzielną kwestią jest, czy państwa to robią, bo jak wiemy, różnie z tym bywa, ale mają taki obowiązek. Współczesne społeczeństwa zaczęły oczekiwać innego traktowania jednostki i w wielu toczy się debata na temat różnych aspektów ochrony praw człowieka. Dzisiaj prawa człowieka regulują status ludzi niemal w każdej dziedzinie. Ich katalog zarówno w prawie międzynarodowym, jak i w wielu państwach rozszerza się i jest dostosowywany do pojawiających się nowych zagrożeń dla jednostki, np. związanych z nowoczesnymi technologiami komunikacyjnymi czy biomedycznymi. W ochronie praw człowieka ważny jest jednak nie tylko ich katalog, ciągle dyskutowany i rozszerzany, ale także bardzo istotne znaczenia mają tzw. środki ochrony praw człowieka czyli instytucje, procedury i inne gwarancje, z których jednostka może skorzystać, gdy jej prawa są zagrożone lub naruszane. Można powiedzieć, że skuteczność ochrony praw człowieka zależy właśnie od tych gwarancji, od tego czy są w systemie i czy człowiek może je skutecznie wykorzystać -mówi dr Julita Rybczyńska.


Tekst powstał z inicjatywy Centrum Prasowego UMCS. Serdecznie zachęcamy redakcje do publikacji artykułu (z zaznaczeniem autorstwa i uczelni), który znajduje się w załączniku oraz jest dostępny pod linkiem: https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,4622,miedzynarodowy-dzien-praw-czlowieka-rozmowa-z-dr-julita-rybczynska,124952.chtm

    Informacje prasowe

    Autor
    Klaudia Olender
    Data dodania
    10 grudnia 2022