Noc Sów 2021 na UMCS - zaproszenie

„Noc Sów” to wydarzenie edukacyjne odbywające się co roku w wielu miejscach Polski, organizowane przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Głównym celem inicjatywy jest wieloaspektowa edukacja na temat sów. Od kilku lat "Noc Sów" organizowana jest również na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Spotkanie z sowami na UMCS rozpocznie się w najbliższą sobotę - 27 lutego o godzinie 17.00. W tym roku organizowana na naszej uczelni „Noc Sów” będzie miała trochę inną formę niż w poprzednich latach – w związku z panującą sytuacją epidemiczną odbędzie się bowiem online. Uczestnicy wydarzenia będą mogli dowiedzieć się m.in. czym charakteryzują się sowy oraz jaka jest ich dieta. Organizatorzy proponują także udział w wirtualnej nocnej wyprawie do jednego z lubelskich lasów i zachęcają do zetknięcia się z tymi tajemniczymi ptakami. Naukowcy i studenci przygotowali różnorodne wykłady, dotyczące charakterystyki sów. Organizatorzy zapraszają też na warsztaty tworzenia z gliny dla dzieci, które przygotował Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym oraz Dział Historii i Kultury Regionu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Część atrakcji będzie transmitowana live (początek 27 lutego o godz. 17.00), pozostałe dostępne będą przez cały weekend na kanele YouTube Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.

Wydarzenie nie wymaga zapisów i jest całkowicie darmowe, odbędzie się za pośrednictwem platformy MS Teams. Wszystkie niezbędne linki i szczegółowe informacje dot. spotkań organizowanych w ramach "Nocy Sów" dostępne są na stronie.

Program wydarzenia:
1) Część live – start 27 lutego o godz. 17.00 poprzez platformę MS Teams. Link do spotkania znajduje się na stronie: www.umcs.pl

 • 17.00–17.15 – rozpoczęcie Nocy Sów 2021 na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS, przywitanie gości
 • 17.15–17.45 – wykład „Przegląd sów Polski” – mgr Michał Zembrzycki (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
 • 17.50–18:20 – wykład „Rzadkie sowy Lubelszczyzny” – prof. Marcin Polak (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
 • 18.25–18.55 – wykład „Sowy lasów tropikalnych Andów” – prof. Marcin Polak (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
 • 19.00–19.15 – niespodzianka dla dzieci

2) Część druga – start 27 lutego od godz. 9.00 do 28 lutego do godz. 22.00, poprzez kanał YouTube Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS. W programie drugiej części wydarzenia:

 • „Ogólnie o sowach” – Maria Jach (Studenckie Koło Naukowe Biologów UMCS, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
 • „Dieta sów” – Nikola Góral (Studenckie Koło Naukowe Biologów UMCS, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
 • Warsztaty rzeźbienia w glinie dla dzieci - we współpracy z Gminnym Zespołem Szkół w Kazimierzu Dolnym oraz Działem Historii i Kultury Regionu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym
 • „Nocna wycieczka do lasu” – mgr Agata Dzyr, mgr Michał Zembrzycki (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)

Lokalnym koordynatorem wydarzenia na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS jest Studenckie Koło Naukowe Biologów.

 

  Informacje prasowe