Kryształowa Cegła dla ECOTECH-COMPLEX

Miło nam poinformować, że Centrum Analityczno-Programowe dla Zaawansowanych Technologii Przyjaznych Środowisku ECOTECH-COMPLEX Człowiek, Środowisko, Produkcja otrzymało tytuł i prestiżową nagrodę „Kryształowa Cegła” w kat. "Obiekty użyteczności publicznej". Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski odebrał statuetkę podczas uroczystej gali, która odbyła się 9 grudnia br. w Filharmonii Lubelskiej.

Fot. Bartosz Proll

Głównym celem plebiscytu jest promocja inwestycji i wyróżnienie modelowych praktyk w budownictwie, uwzględniających też ochronę środowiska. Zgodnie z ideą konkursu, nagradzani są wszyscy uczestnicy procesu budowlanego, tj. inwestor, projektant i wykonawca. Organizatorem konkursu „O Kryształową Cegłę” – na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej jest Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin. W tegorocznej edycji rywalizowało ze sobą 39 inwestycji w 10 kategoriach.

Budynek Centrum składa się z czterech modułów badawczych nasadzonych na trzykondygnacyjny cokół. Wnętrze "cokołu" wypełnia podłużny hall, do którego przylegają sale seminaryjne, pokoje pracy cichej, pokoje socjalne oraz aula. Dwukondygnacyjny hall uzupełniają zielone patia otwarte na ogród, który zamyka teren od południa. Pod budynkiem znajduje się parking podziemny (trzecia wspólna kondygnacja). Budynek posiada centralny system zarządzania, sterowania i kontroli poszczególnych instalacji (BMS – Building Management System) w tym także instalację kontroli dostępu oraz zaawansowaną instalację audio-wideo i nadzoru CCTV, instalację oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego oraz centralny system przeciwpożarowy. Powoduje to, że należy go uznać za tzw. budynek inteligentny. W ECOTECH-COMPLEX znajdują się pomieszczenia czyste tzw. „clean roomy”, które specjalnie izolowane od otoczenia pozwalają na kontrolowanie czystości oraz temperatury i wilgotności powietrza w ich wnętrzu. Umożliwia to realizację badań z zakresu biotechnologii, genetyki czy farmacji, które wymagają specjalnych warunków tj. wyeliminowania sytuacji, w których istnieje prawdopodobieństwo zanieczyszczenia preparatów obcymi substancjami chemicznymi, ciałami fizycznymi lub niepożądaną mikroflorą. W budynku ECOTECH-COMPLEX zastosowano również energooszczędne systemy oświetlenia zewnętrznego, gruntowy wymiennik ciepła umieszczony pod posadzką garażu i kolektory słoneczne na dachach.

Na wyposażeniu Centrum Ecotech-Complex znajduje się wiele unikalnych urządzeń naukowo-badawczych, wśród nich wysokopolowy skaner rezonansu magnetycznego - urządzenie unikalne na skalę światową, będące zaawansowanym technicznie tomografem do zastosowań badawczo-naukowych w zakresie zaawansowanych badań mózgu i obrazowania innych obszarów anatomicznych w obrębie całego ciała oraz w aparaturę umożliwiającą badania związane m.in. z opracowywaniem ekologicznych technologii środowiskowych, nowoczesnych i innowacyjnych metod ochrony zdrowia, technologii produkcji żywności i prognozowaniem zmian środowiska życia człowieka, zdarzeń klimatycznych.

Ecotech-Complex dysponuje nowoczesnym sprzętem badawczym oraz powierzchnią laboratoryjną, które mają służyć współpracy sektora nauki z przemysłem. Można więc w nim prowadzić prace badawcze z zakresu medycyny, mikrobiologii, biotechnologii i technologii informatycznych na najwyższym poziomie.

Centrum badawcze ECOTECH-COMPLEX to wspólna inicjatywa pięciu jednostek prowadzących działalność naukowo-badawczą na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego. Koordynatorem projektu jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

    Informacje prasowe

    Data dodania
    12 grudnia 2016