Konferencja prasowa: XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich: 17 września, godz. 11.00, LCK

W imieniu Komitetu Organizacyjnego XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich serdecznie zapraszamy na konferencję prasową, która odbędzie się 17 września (wtorek) o godz. 11:00 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym (sala S4, II piętro).

W konferencji wezmą udział m.in.:

- prof. Jan Pomorski, Kierownik Zakładu Metodologii Historii UMCS, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego PZHP
- prof. Krzysztof Mikulski, Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego
- dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych
- dr Jarosław Szarek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej
-  Łukasz Sędyka, reżyser spektaklu Bogowie Wojny

Spotkanie będzie okazją do zaprezentowania najciekawszych wydarzeń odbywających się podczas Zjazdu – zarówno w kontekście naukowym, jak i popularnonaukowym (public history). W trakcie konferencji przekażemy również Państwu istotne informacje związane z udziałem w wydarzeniu znamienitych osobistości.

Jubileuszowy, XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich, odbędzie się w dniach 18-20 września 2019 r. w Lublinie. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Należy podkreślić, że jest to najwyższe z możliwych, prestiżowe wyróżnienie, bowiem otrzymało je dotychczas jedynie 7 wydarzeń tej rangi w Polsce, żadne o naukowym charakterze.

XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich w dużej odbędzie się poza murami lubelskich uczelni: poszczególne punkty programu będą odbywały się w Centrum Spotkania Kultur, Lubelskim Centrum Konferencyjnym i na Arenie Lublin, ale także w Sali Rady Wydziału Humanistycznego UMCS i na KUL. Organizatorzy zapowiadają, że wydarzenie zgromadzi ponad 800 naukowców, nauczycieli i studentów z Polski i zagranicy.

W programie tegorocznego Zjazdu znalazły się m.in. debaty i dyskusje naukowców w dziewięciu sekcjach i pięciu panelach tematycznych oraz sesja posterowa dla doktorantów. Można tu wyróżnić m.in. panel poświęcony Unii Lubelskiej z udziałem wyłącznie zagranicznych dyskutantów; debatę nt. historii Polski opowiedzianej z perspektywy kobiet czy - na zamknięcie - panel o tym, jakiej historii potrzebują dzisiaj Polacy.

W trakcie Zjazdu nie zabraknie także inicjatyw dla mieszkańców Lublina, tzw. public history. Odbędzie się m.in. "Festiwal Historii bez Liku", towarzyszące XX PZHP targi książki i prasy historycznej oraz przegląd filmów o tematyce historycznej, a także przygotowane na błoniach wokół Areny Lublin atrakcje, m.in. rekonstrukcje bitew, turniejów, wioski antycznej, dawnej muzyki i światła, lekcje historyczne. Kulminacyjnym punktem programu, 20 września, będzie widowisko historyczne „Bogowie wojny”, w którym weźmie udział ponad 200 aktorów - najlepszych rekonstruktorów z całej Europy. Nie było do tej pory w Polsce przedstawienia tego typu odbywającego się na stadionie.

Jeżeli są Państwo zainteresowani akredytacją medialną na wydarzenia organizowane w ramach Zjazdu,
prosimy o rejestrację przez system: Międzynarodowych Targów Poznańskich: https://press.mtp.pl/

Jednocześnie pragniemy poinformować, że jeden z prelegentów biorący udział w konferencji prasowej, prof. Krzysztof Mikulski, tego samego dnia otrzyma tytuł doktora honoris causa UMCS.
Zapraszamy Państwa również na tę uroczystość, która odbędzie się 17 września br., o godz. 14:00 w Auli prof. Kazimierza Myślińskiego na Wydziale Humanistycznym UMCS (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4A, Lublin).

Serdecznie zapraszam w imieniu organizatorów Zjazdu!

    Informacje prasowe

    Data dodania
    13 września 2019