I Międzynarodowy Plener Kartograficzny - zaproszenie

W dniach 16-19 października br. na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbędzie się I Międzynarodowy Plener Kartograficzny. Ideą przyświecającą wydarzeniu jest propagowanie mapy jako formy komunikacji społecznej, w różnych środowiskach naukowych w kraju i zagranicą. Inicjatywa ma także na celu wymianę wiedzy, poglądów i doświadczeń związanych z teorią i praktyką wykonywania oraz wykorzystywania map tematycznych.

Podczas kilkudniowego Pleneru zostaną poruszone przede wszystkim problemy dotyczące współczesnych kierunków rozwoju i funkcji map tematycznych, związane z nimi innowacje technologiczne i nowe formy wizualizacji danych przestrzennych w środowisku systemów informacji geograficznej (GIS). W wystąpieniach referatowych pojawią się także zagadnienia z zakresu wykorzystania teledetekcji w kartografii tematycznej, kartografii społecznościowej oraz wykorzystania map w monitoringu środowiska przyrodniczego i zarządzaniu przestrzenią.

W I Międzynarodowym Plenerze Kartograficznym weźmie udział ok. 100 osób, w tym goście zagraniczni z Kolumbii, Peru, Meksyku, Boliwii, Ekwadoru, Brazylii, Litwy, Łotwy i Ukrainy. Wygłoszonych zostanie blisko 70 referatów w językach hiszpańskim, angielskim, rosyjskim i polskim. Komfort w wysłuchaniu wielojęzycznych wystąpień zapewnią uczestnikom tłumacze symultaniczni.

Plener odbędzie się w Lublinie i Zwierzyńcu. Uroczysta inauguracja wydarzenia, na którą serdecznie zapraszam Państwa dziennikarzy, odbędzie się w najbliższy wtorek - 16 października o godz. 11.00 w Auli Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (al. Kraśnicka 2d). W sesji otwierającej swoje referaty wygłoszą: prof. Marek Baranowski z Instytutu Geodezji i Kartografii,  sekretarz Asocjacji Laboratoriów Geoinformacyjnych Europy (AGILE), który opowie o Związkach kartografii z nauką o geoinformacji oraz goście z Ameryki Południowej: prof. Nicole Bernex z Peruwiańskiego Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego przedstawi referat Badania kartograficzne Towarzystwa Geograficznego w Limie, a prof. Ciro Serna Mendoza z Uniwersytetu Manizales w Kolumbii: Koncepcja środowiska w twórczości Hansa Jonasa.

Przez trzy kolejne dni (17-19 października) uczestnicy wydarzenia będą gośćmi Centrum Naukowo Edukacyjnego RPN w Zwierzyńcu, gdzie w roztoczańskiej scenerii wysłuchają referatów w 10 sesjach tematycznych i wezmą udział w sesji posterowej. Plenerowi towarzyszyć będą także dwie wystawy: Roztoczański Park Narodowy na mapach dawnych i współczesnych oraz Dawne mapy ze zbiorów Towarzystwa Geograficznego w Limie. Korzystając z gościnności Dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego naukowcy odbędą wycieczkę po Parku oraz zwiedzą Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN.

Październikowa konferencja to jedno z ważniejszych tegorocznych wydarzeń naukowych organizowanych przez Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie, a biorąc pod uwagę tak liczny udział badaczy z zagranicy, można ją zaliczyć do największych międzynarodowych konferencji kartograficznych organizowanych w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat.

Inicjatorem i głównym organizatorem I Międzynarodowego Pleneru Kartograficznego jest Zakład Kartografii i Geomatyki Wydziału Nauk i Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Patronat honorowy nad inicjatywą objęli JM Rektor UMCS prof. dr hab. Stanisław Michałowski oraz Główny Geodeta Kraju dr hab. Waldemar Izdebski.
Współorganizatorzy wydarzenia: Katedra Geografii Miast i Planowania Przestrzennego Uniwersytetu Warszawskiego, Pracownia Geoinformacji UMCS, Roztoczański Park Narodowy, Polskie Towarzystwo Studiów Latynoamerykanistycznych, Polskie Towarzystwo Geograficzne – Oddział Kartograficzny i Oddział Lubelski, Centro de Investigación de Geografía Aplicada de la Pontificia Universidad Católica del Perú, Sociedad Geográfica de Lima (Peru), Universidad de Manizales (Kolumbia).

    Informacje prasowe

    Data dodania
    12 października 2018