Culture Night na UMCS oraz premiera filmu "Dziennikarz"

Zapraszamy na wydarzenie „Culture Night - Białoruś”, które odbędzie się 26 stycznia 2019 r. o godzinie 18:00 w w ACK UMCS „Chatka Żaka” (ul. Radziszewskiego 16, Lublin).

"Culture Nights" to projekt realizowany przez Centrum Promocji UMCS wraz z laureatami konkursu Talenty na UMCS. W ramach programu na bezpłatne studia zostali przyjęci studenci z 9 państw świata. Organizowany przez nich cykl spotkań ma na celu przybliżenie kultury, historii i obyczajów krajów, z których pochodzą ci utalentowani młodzi ludzie.

Na spotkaniu wszyscy zainteresowani będą mogli dowiedzieć się więcej o kraju jezior i pięknych lasów – Białorusi. Studenci zaprezentują historię i kulturę narodu białoruskiego, zdradzą ciekawostki związane z naszym wschodnim sąsiadem oraz sprawdzą „pamięć gości wydarzenia”. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wierszy oraz piosenek i spróbują białoruskiej kuchni.

Zapraszamy również na premierę filmu "Dziennikarz" o Leopoldzie Ungerze, która odbędzie się 23 stycznia 2019 r. o godz. 16:00 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12). Jest to pierwszy filmowy obraz koncentrujący się na pracy i życiu wybitnego polskiego dziennikarza żydowskiego pochodzenia – Leopolda Ungera, który na fali wydarzeń marcowych zmuszony był tworzyć na emigracji. Autorem obrazu jest Mateusz Kasiak, doktorant nauk o mediach Wydziału Politologii UMCS. Po premierze filmu przewidziane jest spotkanie z twórcami filmu i jego bohaterami.

Scenariusz, reżyseria: Mateusz Kasiak;
zdjęcia i dźwięk: Tomasz Biaduń, Artur Godziszewski;
montaż, postprodukcja: Tomasz Biaduń, Mateusz Kasiak
współpraca realizacyjna: Marek Unger;
tłumaczenie: Roksana Słaby, Michalina Zawitkowska, Mateusz Kasiak;
grafiki: Dominika Biaduń;
produkcja: Tomasz Biaduń, Mateusz Kasiak;
dokumentalny / Polska, Belgia / 2018;
czas trwania: 60 minut.

Projekt zrealizowano w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

    Informacje prasowe

    Data dodania
    15 stycznia 2019