CJKP UMCS nominowane do nagrody Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej

6 czerwca br. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się wręczenie nominacji do dwudziestej drugiej edycji plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej oraz jedenastego konkursu Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej.

Do plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej zgłoszono 10 kandydatów, będących postaciami z życia publicznego, które w mistrzowski sposób posługują się językiem polskim. Podczas uroczystości nominowani próbowali przekonać o swoim talencie zgromadzonych na Zamku organizatorów i słuchaczy. Do tytułu Kuźni Mistrza Mowy Polskiej zgłoszono pięć nominacji, w tym Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS, reprezentowane przez dr hab. Annę Dunin-Dudkowską, mgr Wiktoriję Hudy i Katarzynę Kornicką.

Wyróżnienie to przyznawane jest placówkom publicznym zasłużonym w dziedzinie krzewienia kultury i piękna języka polskiego. Publiczne wręczenie nominacji rozpoczęło jednocześnie ogólnopolski plebiscyt na zdobywcę tytułu Vox Populi w obydwu kategoriach. Jury konkursu dokona wybory trzech laureatów Mistrza Mowy Polskiej, zaś Akademia Mistrzów Mowy Polskiej, skupiająca laureatów poprzednich edycji, przyzna jeden tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.

Głosować można: na stronie programu: https://www.mistrzmowy.pl/.../glosowanie-vox-populi-2022/...

Z jednego adresu IP można wysłać tylko 1 głos!

Nazwiska zwycięzców zostaną ogłoszone na Gali Finałowej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu 3 października 2022 r.

*Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS zostało utworzone w styczniu 1991 r. przez połączenie dwu integralnych jednostek Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, zajmujących się sprawami języka i kultury polskiej: Polonijnego Centrum Kulturalno-Oświatowego (rok zał. 1975) i Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców (rok zał. 1981).

Do głównych zadań Centrum należy:

Kształcenie w zakresie języka i kultury polskiej osób mieszkających poza granicami Polski Opracowywanie oraz wydawanie skryptów, podręczników i innych pomocy metodycznych z tego zakresu Organizacja państwowych egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego Kształcenie nauczycieli jezyka polskiego jako obcego Prowadzenie badań naukowych w dziedzinie glottodydaktyki polonistycznej, językoznawstwa i literaturoznawstwa Kształcenie w Centrum pojmujemy nie tylko jako promocję języka i kultury polskiej, lecz także jako forum spotkań, wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów słuchaczy ze Wschodu i Zachodu.

Do głównych form kształcenia w ramach Centrum należą:

Roczny kurs przygotowawczy do studiów w języku polskim
Podyplomowe studia w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego
Warsztaty dla nauczycieli języka polskiego jako obcego
Roczny kurs języka polskiego
Kursy letnie języka i kultury polskiej
Semestralne kursy języka polskiego

W miesiącach wakacyjnych organizowane są w ramach tzw. Lat Polonijnych specjalistyczne kursy dla Polonii i cudzoziemców, w czasie których uczestnicy mają możliwość pogłębienia znajomości języka polskiego oraz poznania polskiej kultury, literatury, historii.

W latach 1991-2021 w prowadzonych przez Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS różnych formach kształcenia udział wzięło ponad 13 500 cudzoziemców z 85 państw na 5 kontynentach.

Oprócz działalności dydaktycznej i naukowej, niezwykle ważnym zadaniem realizowanym w ośrodku jest przeprowadzanie państwowych egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego. Uprawnienia do organizacji egzaminów zostały nadane UMCS przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2016 r. Ośrodek w każdej sesji egzaminacyjnej oferuje zdającym możliwość przystąpienia do egzaminów na wszystkich poziomach proponowanych przez Państwową Komisję ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego. Komisje egzaminacyjne w CJKP składają się z własnych pracowników, posiadających odpowiednie uprawnienia i doświadczonych w zakresie przeprowadzania egzaminów certyfikatowych oraz wyróżniających się absolwentów naszych studiów podyplomowych.

Łącznie w latach 2016 – 2021 zorganizowano w Centrum 17 sesji egzaminacyjnych w kilku lokalizacjach (Lublin, Mińsk, Moskwa, Grodno), a do egzaminów przystąpiło 1442 osoby.

    Informacje prasowe

    Data dodania
    7 czerwca 2022